Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı açıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul İkiteli’de Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan ve yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı açıldı.

Avrupa’nın en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip hastanelerden biri olan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılışı ve yerli yoğun bakım solunum cihazlarının teslim töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yöntemiyle teşrifleriyle gerçekleştirilen törene Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Koca  açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi hakkında verdiği bilgide, hastanenin bütünüyle 15 Mayıs’ta faaliyete geçeceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, törende bilgi verirken yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarının ilk kısmını teslim ettiklerini Mayıs ayının sonuna kadar 5 bin cihazın üretilmiş olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Sağlık Hizmetlerinde Bir Destan Yazmıştır”

Ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü günlerde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz. Türkiye yoğun bakım yatağı sayısındaki üstünlüğü ile bu sürece oldukça avantajlı girmiştir.

Bu dönem içerisinde kararlı bir  adım attık, Yeşilköy havaalanının bir bölümüne 45 günde 1005 yataklı hastane inşa edeceğiz dedik, tek odalı olmak üzere, şu anda bu hastanemizin inşası devam ediyor. Aynı şekilde yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz.

Yeşilköy’de ve Sancaktepe’de hava ulaşımı olacak şekilde tedbirimizi aldık. Ve bununla uluslararası camiaya da hizmet verme imkânı yakalayacağız.” diyerek sadece bugüne değil 10 yıl sonrasına da cevap verebilecek bir yatırım yaptıklarını ifade etti.

Sağlık alanında yapılan reformlarla hem altyapının hem de sistemin güçlendirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği, kamu-özel işbirliği ile bugüne kadar 10 şehir hastanesini hayata geçirdik. İnşası devam eden 8 şehir hastanesinin büyük bölümünü bu yılsonuna kadar hizmete almayı planlıyoruz. Şehir hastanelerimiz aynı zamanda ülkemizin sağlık turizminin de lokomotifleri olacaklardır.” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Avrupa’nın Tek Kampüste En Fazla Yoğun Bakım Kapasitesine Sahip Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi tamamlandığında Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacak.

Başakşehir Şehir Hastanesi kampüsü içerisinde 469 yatak kapasiteli Genel Hastane, 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları, 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji, 521 yatak kapasiteli Çocuk, 359 yatak kapasiteli Kadın Doğum, 367 yatak kapasiteli Onkoloji, 128 yatak kapasiteli Psikiyatri ve 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunuyor.

Göz Atın

Pandemi sonrası zengin turist çekmek isteyen 6 ülke

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ile tüm dünya turizminde hızlı bir canlanma görülse de bazı ülkeler gelen …

Bir cevap yazın