Başkan İmamoğlu, Üsküdar Meydanı Çalışmalarını Denetledi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi sürecinde çalışmalarını yoğunlaştıran İSKİ’nin, Üsküdar Meydanı’ndaki su baskınlarını ortadan kaldıracak projesinin kazı işlemlerini başlattı. Telsizle, TBM cihazının çalıştırılması talimatını veren İmamoğlu, “Bildiğimiz o Üsküdar Meydanı’ndaki yağmur sularının orada birikmesi ve denizle bütünleşmesi sorunu vardı. 3 noktadan sağlıklı bir şekilde denize nakledeceğimiz yağmur sularıyla, o görüntü ortadan kaybolmuş olacak” dedi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de projenin Üsküdar için hayati önemde olduğuna vurgu yaparak, “İnşallah 2021 yılı başlarında tamamlandığında, bu sorun da ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi sürecinde çalışmalarını hızlandıran İSKİ’nin Üsküdar’daki 4 şantiyesinde incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında İmamoğlu’na, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ve İBB üst yönetimi eşlik etti. İmamoğlu ve beraberindeki heyetin ilk durağı Sultantepe Mahallesi’ndeki Bülbülderesi Yağmur Suyu Tüneli İnşaat sahası oldu. Mermutlu ve Türkmen’den çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, telsiz yardımıyla TBM (Tunnel Boring Machine – Tünel Açma Makinesi) cihazının kazı işlemlerini başlatması talimatını verdi.

İMAMOĞLU: “ÜSKÜDAR O GÖRÜNTÜLERDEN UZAK YAŞAMAYA BAŞLAYACAK”

İSKİ’nin pandemi sürecini iyi değerlendirdiğini vurgulayan İmamoğlu, “Sahada, her yerde var olan sıkıntıları giderme konusunda, finansal anlamda da ciddi bir fedakarlık yaratarak, risk alarak yaptığımız hamlelerimiz var. Üsküdar’daki bu yatırım değerli. Bu aslında son hamlesi diyelim. Üsküdar Meydanı’nda, yağmur sularının birikip denizle bütünleşmesi sorunu vardı. 3 noktadan sağlıklı bir şekilde denize nakledeceğimiz yağmur sularıyla, o görüntü ortadan kaybolmuş olacak. Bu da o kollardan bir tanesi. Bülbülderesi hattı üzerinde uygulanan TBM çalışmasına start verdik. Arkadaşlarımın ifadesiyle, 8-9 aylık bir süre var. En hızlı şekliyle hareket edeceğiz. İnşallah, sonucunu gördüğümüzde, Üsküdarımız o görüntülerden uzak bir süreci yaşamaya başlayacak. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah tamamına erdirsin” dedi.

TÜRKMEN: “ÜSKÜDAR İÇİN HAYATİ BİR PROJE”

Tünel çalışmasının Üsküdar hayati bir önemde olduğunu belirten Türkmen ise, “Bir tarafta Bülbülderesi, diğer tarafta Çavuşdere olmak üzere, iki derenin birleştiği yer Üsküdar Meydanı. Bu iki derenin havzasından gelen yağmur suları, Üsküdar Meydanı’nda birikiyor. Hem ulaşımı aksatıyor hem de belli bir oranda tehlike oluşturuyor. Dolayısıyla, Ahmediye’den gelen tünelden gelecek sular, Salacak’tan denize aktarılacak. O tünel tamam. Şimdi buradan da Selman-ı Park Caddesi, Bülbülderesi üzerinden TBM çıkacak. Aşağı yukarı 900 metrelik bir tünel var burada. Bu iki derenin suyunu, meydana inmeden, bu tünellerle denize akıtmış olacağız. Önemli bir proje. Üsküdar için hayati bir proje. İnşallah 2021 yılı başlarında tamamlandığında, bu sorun da ortadan kalkmış olacak. Hayırlı olsun” diye konuştu.

TBM yardımıyla 3 bin 200 mm çapında, 907 metre uzunluğunda yağmur suyu tüneli açılacak. İnşaatın bitimiyle Üsküdar Meydanı ve Selman-ı Park Caddesi’nde yaşanan su baskınlarına son vermek amaçlanıyor. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra sırasıyla Kuzguncuk Sahil Kolektörü Deplasesi, İcadiye Caddesi Atık Su Kolektörü ve İstavroz Atık Su Tüneli şantiyelerinde incelemelerini sürdürdü.

Göz Atın

İstanbul’un Skuter Eylem Planının Detayları

Skuter (Scooter) kullanımına standart geliyor. Gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı …

Bir cevap yazın