Başkan Soyer Arama Çalıştayı’nda Konuştu

CHP İzmir İl Örgütü tarafından düzenlenen Arama Çalıştayı’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yoksulluğun boyutunun can yakıcı hale geldiğini söyledi. Artık başka bir Türkiye kurmanın mümkün olduğunu gördüklerini belirten Soyer, “Ekonomik sıkıntılar giderek derinleşiyor. Bunun değişmesi aslında yerel yönetimlerde başaracağımız değişimle çok alakalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü tarafından Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Arama Çalıştayı düzenledi. Çalıştaya  CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Örgüt ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP’li milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yöneticiler ve çok sayıda partili katıldı. Programın basına açık bölümünde konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP’nin artık sorunlara çözüm ürettiğini, ülkede gündem belirler hale geldiğini söyledi. Yücel, “Bu anlayışın Türkiye’nin dört bir yanında halka ulaştırılması için önce il ve ilçe örgütlerimize sonra belediye başkanlarımıza ihtiyacımız var. Ben İzmir İl Başkanı olarak söylüyorum, örgüt ve belediye başkanları canla başla çalışıyoruz. Örgütün bu çalışması olmasa başarı yakalanamazdı. Belediye başkanlarımızın gösterdiği başarılı performans partimizin iktidar yürüyüşünün hızlanması için en büyük etken. ‘CHP varsa umut var’ dedirten belediye başkanlarımız bu zincirin en önemli halkalarından bir tanesi” dedi.

“5 milyon hane faturalardan birini ödeyemez halde”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de İzmir’in değişimin lokomotifi olacağını kaydetti. Bu toplantıdan Türkiye’ye ilham verecek ve İzmir’in model oluşunu gösterecek sonuçlar ortaya çıkacağına inandığını belirten Soyer, “Konda’nın yaptığı son ankete göre Türkiye nüfusunun yüzde 82’si geçinmekte zorlanıyor. Yüzde 40 faturalarını ödemekte zorlanıyor. 5 milyon hane faturalardan birini ödeyemez halde. Gerçekten büyük yoksulluk, ekonomik sıkıntılar giderek derinleşiyor. Sürdürülebilirliğini yitiren bir ekonomik tablo var. Bunun değişmesi aslında yerel yönetimlerde başaracağımız değişimle çok alakalı” dedi.

“Başka bir Türkiye’yi hep beraber kuracağız”
Yerelden gelen değişimle Türkiye’yi değiştirmenin mümkün olduğunu ifade eden Tunç Soyer, şunları söyledi: “Belediye başkanı arkadaşlarımıza çok iş düşüyor. Sadece belediye hizmetleriyle bu değişimi yaratmak mümkün değil, vatandaşın gündelik hayattaki ekonomik sorunlarına dokunacak çalışmaları da yapmak zorundayız. Acil müdahale ekibimizle ilçelerde en yoksul mahalleleri dolaşmaya başladık. Gerçekten yoksulluğun boyutu can yakıcı. Hızlı müdahale ettikçe görüyoruz ki yüzler gülüyor, umutlar büyüyor. Başka bir Türkiye kurmanın mümkün olduğunu görüyoruz. Başka bir Türkiye kurulmaya başlıyor ve hep beraber kuracağız. Müzik değiştikçe dans da değişir diye bir söz var. Türkiye’de müzik değişiyor, dansı değiştirecek olan da bizleriz.”

“Güçlendirilmiş parlamenter sistemi biz kuracağız”
CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise Türkiye’de 14 milyon insanın işsiz olduğunu, 83 milyonun hep birlikte fakirleştiğini söyledi. Bugün Türkiye’de herkesin derin bir borçluluk sarmalı içerisinde olduğunu ifade eden Selin Sayek Böke, “Herkes derin bir umutsuzluk içinde. Bu ortada olan ağır krizi görmezden gelen iktidar yeni ekonomik program adı altında orta vadeli program açıkladı. Program fakirleşme, borçluluk, istihdam sorununu görmezden gelen, siyasi sorununun iktidarın ta kendisi olduğunu gizleyen programı bize sundu. Bu programın çare olmadığı çok açık” dedi. İktidarın bu krizi çözemeyeceğini kaydeden Böke, “Çünkü kurdukları düzen krizi çıkarıyor. İktidar düzeni değiştirince iktidardan gideceğini biliyor. Rantçı, talancı, sadece kamu zararı gözeten bir anlayışa bizlerin vergisi harcayan bir anlayışla Türkiye’yi sona getiriyor. Çare bizden geçiyor. Demokrasiyi yıkan saray iktidarının karşısına güçlendirilmiş parlamenter sistemi biz kuracağız. Vatandaşına el uzatan İzmir’de gördüğümüz sosyal devleti Türkiye’de biz göreceğiz. Güçlendirilmiş sosyal devletle krizi aştığımız gibi, umutsuzluğu da bitiren bizler olacağız. Ortak aklı üreten ve Türkiye’nin yeni öyküsünü İzmir’in demokrasisiyle Türkiye gerçeği yapacağız” diye konuştu. Selin Sayek Böke, konuşmasında İzmir kendileri için son derece önemli bir yere sahip olduğunu ve her alandaki başarısının Türkiye’ye örnek olacağını belirtti.

“Belediyelerimiz vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladı”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da 31 Mart seçimleriyle birlikte Türkiye’de değişimin başladığını açıkladı. Ülkede nüfusun yüzde 50.8’ini CHP kendilerinin yönettiğini söyleyen Torun, “ Bunu yapabiliyorsak tamamını da yönetebiliriz. Belediyelerimize ve başkanlarımıza seçim öncesi birçok kaygı dile gelmişti. Ama onlar birçok dayatmaya göre güzel işler yaptılar. Hele pandemi sürecinde devleti yönetemeyenler 5 maskeyi dağıtamadı. Belediyelerimiz maske, dezenfektan, hijyen ve evlerine gazete götürmeye kadar başardı. Bazıları mega projeler açıkladı ama belediye başkanlarımız vatandaşın en önemli ihtiyaçlarında yanında oldular. Bundan sonra da mutlaka bu çalışmalarını arttırarak devam edecekler” dedi.

“İlçede aldıkları tecrübeyi büyükşehirlere yansıttılar”
Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise Arama Çalıştayı’nı yapma gerekçelerini açıkladı. Salıcı, “Ne zaman seçim olacağı belli değil. Biz bu çalıştayı niye yapıyoruz? 31 Mart seçimlerini kazandıktan sonra vatandaşımız şunu gördü. CHP geliyor. CHP geliyor da CHP’nin önümüzdeki süreci yürütecek kadroları var mı? Sahada bizlere soruyorlar. İlçe belediye başkanından büyükşehir belediye başkanı olur, çok da güzel olur. İstanbul’da, Adana’da İzmir’de belediye başkanımız ilçede aldıkları tecrübeyi büyükşehirlere yansıttılar. İlçe belediye başkanından büyükşehir belediye başkanı olur, il başkanından milletvekili olur. Yeni dönemde il başkanından bakan olduğunu da göreceksiniz. Bu kadroların CHP içinde olduğunu göreceksiniz” dedi.

Konuşmaların ardından çalıştay basına kapalı şekilde devam etti. Arama Çalıştayı yarın (cumartesi) sona erecek.

Göz Atın

İstanbul’un Skuter Eylem Planının Detayları

Skuter (Scooter) kullanımına standart geliyor. Gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı …

Bir cevap yazın