Ceza İnfaz Yasası yürürlüğe girdi, cezaevlerinden tahliyeler başladı

TBMM’de AK Parti ve MHP oyları ile kabul edilen infaz yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlannasından sonra 15 Nisan Çarşamba günü Cezaevlerinde tahliyeler başladı.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, infaz yasası olarak bilinen “7242 Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u kabul etti. Yasa, Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yaklaşık 90 bin kişinin tahliyesini sağlayacak yasa dün AKP ve MHP’nin oyları ile kabul edilmişti. Düşünce suçlarını kapsam dışı bıraktığı, onlar hariç pek çok mahpusun tahliyesini sağladığı için yasa, muhalefet ve demokrasi güçleri tarafından ayrımcılıkla eleştiriliyor.

Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tahliyelere başladı.

Bazı suçlarda infaz indirimi öngören ve denetimli serbestlik süresinin geçici olarak 3 yıla çıkarılmasına olanak veren yasal düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanması ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı. Yasayla koronavirüs salgını nedeniyle açık cezaevlerinden izinlerle birlikte yaklaşık 90 bin kişinin tahliyesi sağlanacak. Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı ise 2 milyona yaklaştı.

Göz Atın

KAISİAD Başkanı Orhan Gökçe Güven Tazeledi

Merkezi İstanbul Esenyut’ta bulunan ve Başkanlığını Orhan Gökçe’nin yaptığı Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İşadamları …

Bir cevap yazın