Göle’de Aşırı Soğuklar

Ardahan Göle ilçesi Sibirya soğuklarınıda geçerek, Türkiye’nin ve Doğu Anadolu’da en soğuk bölgesi haline geldi. Göle’de Şubat ayında bazı geceler eksi 40 derece olmaya başladı.

Aşırı sğuk yüzünden bölgede insanlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmadıkları görülüyor. Yoğun kar yağışının ardından Sibirya soğuklarına teslim olan bölgede hayat durma noktasına geldi. Gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan’ın Göle ilçesinde sıfırın altında 39 derece ile en soğuk yerleşim yeri oldu.

Son günlerde yoğun kar ve aşırı soğuklar yurdun büyük bölümünü etkisini sürdürürken, Doğu Anadolu Sibirya’ya döndü. Ardahan’da kar yağışının ardından etkili olan dondurucu soğuk hayatı durma noktasına getirdi. Kar yağışının durduğu bölgede gece -39 derece ile Ardahan’ın Göle ilçesi en soğuk bölge oldu. Termometreler Ardahan’da -27, Çıldır’da -29, Posof’ta -22, Damal’da -28 ve Hanak’ta -29 dereceyi gösterdi.

Aşırı soğukların Şubat ayında devam edeceğini belirten yetkililer, bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus hadisesi beklendiğini açıkladı. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin, vatandaşların ve özellikle sürücülerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini vurguladı. Meteoroloji, dik ve eğimli yamaçlarda çığ riskine karşı dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

Göz Atın

Ardahan Kars Iğdır Kadınlar Meclisi Derneği 1.Yılını Kutladı

Bir yıl önce Canan Avşar Uzun ve Arkadaşlarının Ankara Çankaya’da kuruluşunu gerçekleştirdikleri Ardahan Kars Iğdır Kadın Meclisi …

Bir cevap yazın