Halil İbrahim Dursunoğlu; Tek Yumruk Olmamız Lazım

AK Partiden 27. Donem Ardahan Milletvekili adayı olan İşadamı Halil İbrahim Dursunoğlu, Serhat Yaşam Dergisine önemli açıklamalarda bulundu.

Halil İbrahim Dursunoğlu, ”Kendi çıkarlarımızda hareket etmeden önce Ardahan’a eksisi artısı ne olacak diye iyice tahlil etmemiz gerekiyor. Biz tek yumruk olduktan sonra Ankara’dan istediğimizi alabiliriz”dedi.

Serhat Yaşam: Halil İbrahim Dursunoğlu kimdir? Kendinizden bize bahsedermisiniz?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Belki de en zor sorulardan birisi. Kendimi anlatmakta her zaman zorlanmışımdır. 1989 doğumluyum. Erzurum Fen Lisesi’ni okuduktan sonra Türkiye 5.000 incisi olarak Yeditepe Bilgisayar Mühendisliği’ni tam burslu olarak kazandım. Erasmus ile Helsinki Metropolia University’de okudum. Sonrasında Michigan ABD de bulunan Western Michigan University’de tam burslu yüksek lisans yaptım.

Genel anlamda anlaşması kolay, rahat bir insanım. Yeni insanlarla tanışmayı, konuşmayı, fikirleri tartışmayı çok severim. Haklı olduğum konuda hiçbir şekilde geri atmam.

Serhat Yaşam: İş hayatınızı bize anlatabilirmisiniz?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Amerika’da okurken kendi şirketimi kurup uluslar arası ticarete başladım. Hem eski Sovyet ülkelerindeki firmaların hemde uzak doğudan bir çok firmanın Türkiye distribütörlüğü şirketimde bulunmaktadır. Aynı zamanda yazılım firmam bulunmakta ama yurtdışına ürün pazarlamakta. Türkiye’deki ana kalem ürünlerimiz iş makineleri, karla mücadele ekipmanları ve çim biçme makineleri.

Genelde Türkiye pazarına daha önce girmemiş karla mücadele ekipmanlarını ithal ediyoruz. Bu işe girmemde memleketim Ardahan’ın büyük etkisi olmuştur. Bizim bölgemizi ve memleketimi düşününce en büyük problemin karla mücadele olduğunu gördüm ve bir nebze yardım edebilmek için bu işe girdim.

Serhat Yaşam: Siyasete girmenizde rahmetli dedeniz Salim Dursunoğlu’nun bir etkisi var mı?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Siyasete girmek aslında küçüklüğümden beri tutkumdu. Okul döneminde ve sonrasında bir çok STK’da görev aldım. Yurtdışında okurken uluslar arası siyaseti öğrenmek ve aktif görev alabilmek için Birleşmiş Milletler Western Michigan Assemble’ında görev aldım.

Salim dedemin ve ailemin siyasette aktif olmasının büyük bir etkisi var ama bir o kadar da genetik heralde.

Serhat Yaşam: Neden AK Partiden siyaset yapmaya başladınız?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Aileden muhafazakar bir yapımız var. Bizimkiler siyasete Adnan Menderes ile başladılar. Babamı babası Naim Dursunoğlu Yassı ada görüşmelerinde bizzati bulunmuştur. Sonrasında ailem Adalet Partisi’nde, Doğruyol Partisi’nde ve Fazilet Partisi’nde aktif siyaset yapmışlardır.

Ben muhafazkarlara yapılan zulmün şahidi olarak büyüdüm. Benim annem ve tüm kadın akrabalarım kapalıdır. Bunlara yapılan zulümler aklımdan bir nebze çıkmıyor. Şu an Türkiye’de bulunan muhafazakar partilere baktığımda yolunda devam tek parti var: Adalet ve Kalkınma Partisi. Benim önceliğim her zaman Ümmeti Muhammed hizmet etmek sonrasın memleketime hizmet etmek olmuştur. Diğer muhafazakar partilere bakınca bu hizmeti sadece “sözde” yapıyorlar. Bana yeri geldiğinde hareket geçebileceğim ve benle davası aynı olan bir parti lazımdı. O da Ak Parti…

Serhat Yaşam: Ardahan’ın gelişmesi için sizce öncelikli olarak neler yapılması gerekiyor?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Ardahan’ın gelişmesi için önce Ardahan’ın içinde bulunduğu siyasi kargaşa bitip tek yumruk olmamız lazım. Kendi çıkarlarımızda hareket etmeden önce Ardahan’a eksisi artısı ne olacak diye iyice tahlil etmemiz gerekiyor. Biz tek yumruk olduktan sonra Ankara’dan istediğimizi alabiliriz.

Ardahan maalesef ikliminden dolayı tarıma pek elverişli değil ama elverişli olan mamüllerde bulunmaktadır. Tarım sadece bizim memleketimizde Buğday ve Arpadan ibaret olmamalı. Bunun için ova köylerinden toprak örnekleri alarak Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tahlil ettirdim. Mevsim özelliklerini göz önüne alınca Ardahan Çilek yetiştirmek için en ideal yerlerden biri olduğu ortaya çıktı. Bunu yaymamız lazım ki çiftçimiz para kazanabilsin; aynı zamanda çiftçimizi sera yapmaya itmemiz gerekiyor. Şu an Ardahan’da küçük seraları olan çiftçilerimiz var; Domates, Fasulye, Salatalık, Nohut vb. ürünlerin üretimini yapmaktalar. Sera üretiminin artması için devletin şehrimize teşviklerini artırmalıyız.

Diğer bir öncelikli hatta en öncelikli alanımız hayvancılık. Şehrimiz hayvancılıkta bir marka olmaktan sadece bir tık geride duruyor. Marka olamamızın en büyük sebebi hayvancılıkla uğraşan köylümüzü köylerimizde tutamıyoruz. Bu durum için Çalışma Bakanlığı ile görüşmelerimi yaptım ve şöyle bir önerim oldu: Ardahan’da kısa süreli İŞKUR’dan iş vermek yerine köyde kalan kadın kardeşlerimize süresiz olarak sigorta yapalım ve belli miktarda maaş yapalım. Eğer kadınlarımızı köyde tutabilirsek hayvancılık yapan erkekleri de köyde tutabiliriz. Bu tek başına yetmez. Hayvancımız malını değerinde satabileceğinden emin olmak zorunda. Bunun için hayvan borsası ve Et Entegre Kombinalarının kurulması gerekmektedir. Böylelikle hayvancımızın malı değer kazanır.

Aktaş ve Türkgözü kapılarının ticarete tam açılması gerekmektedir. Bunun ilgili şöyle güzel bir haber: Türkgözü Sınır Kapısı’nın yenileme ihalesi yapıldı. Türkgözü Sınır Kapısı ihalesi bittikten sonra Sarp Sınır Kapısı TIR geçişine kapatılıp Türkgözü ve Aktaş Sınır Kapılarına yönlendirilecek. Ilgar ve Mozeret geçitlerinin bitimiyle Ardahan’daki ticaret daha da canlanacaktır ama iç gümrükleme yapılmazsa Ardahan’da pek bir getirisi olmayacaktır.

Ardahan’a ulaşımı ne kadar kolaylıştırırsak o kadar hızlı geliştiririz. O yüzden Doğu Ekpresinin son durağı Ardahan’a kadar uzanması gerekiyor. Birde bunu hızlı trenle taçlandırırsak Ardahan hızlıca gelişecektir.

Serhat Yaşam: Pandemi sürecinde ülkemizin ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Pandemi sürecini ülkemiz doğru politikalar ile bir çok ülkeye nazaran daha iyi atlatmıştır. Pandemi sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ekonomisi kötü bir şekilde etkilemiştir. Artık global bir dünyada yaşıyoruz. Hiçbir ülkenin ekonomisi diğerlerinden bağımsız değil aksine her ülkenin ekonomisi birbirine bağlıdır bağımlıdır. Tüm dünyanın ekonomisi olumsuz etkilenirken bizim ülkemizin ekonomisinin olumsuz etkilenmesi doğal bir süreçtir. Önemli olan ne kadar derin etkilendiğidir. Büyüme rakamlarına baktığımız dünyanın geneline nazaran ekonomimiz büyümeye devam etmiştir. Tabiî ki bazı sektörler diğerlerine nazarına bu süreci daha derin hissettiler. Allah etkilenen sektörde bulunan kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Halil İbrahim Dursunoğlu: Röportaj için teşekkür ederim. Ardahan için tam gaz çalışmaya her daim devam edeceğim. Kendi çıkarlarımı, Ardahan’da siyaset yapabilmek için Ardahan’ın çıkarlarının önüne hiçbir zaman koymayacağımdan emin olabilirsiniz

.

Göz Atın

İzmir’de Yerleşime Uygunluk Haritası Oluşturulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında düzenlenen ve uzmanları buluşturan “İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık …

Bir cevap yazın