Kahramanmaraş’ta 7.7 Büyüklüğünde Deprem 10 İli Etkiledi

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem bölgede ağır yıkım yarattı. İlk belirlemelere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, Adıyaman, Hatay, Kilis olmak üzere 1121 yurttaşımız hayatını kaybetti. Türkiye 4. seviye alarm verdi ve uluslararası camiadan yardım talebinde bulundu. Depremin vurduğu 4 kentte okullar 2 hafta süreyle tatil edildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de bir deprem meydana geldi.  AFAD, depremin büyüklüğünü 7.7 olarak açıkladı.

Verilere göre; 7 kilometre gibi sığ bir derinlikte gerçekleşen ve geniş bir bölgeyi etkileyen deprem, sadece Türkiye’de değil Suriye’de de ciddi kayıplara yol açtı.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaptığı açıklamada”130 atom bombası gücünde bir enerji boşaldı. Depremin yıkım gücü 11 oldu” diyen Ercan, can kayıplarının 6 bini geçmesini beklediğini belirtti. Ercan, “Bu kadar yapı yıkıldıysa kayıp sayısı hayvan kayıpları dışında 6 bini geçebilir. Yapılar tamamen ezilmiş durumda” dedi.

Göz Atın

İzmir’de Yerleşime Uygunluk Haritası Oluşturulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında düzenlenen ve uzmanları buluşturan “İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık …