Orman Katliamına Tepki Verelim Derken, Köylüler Mağdur Ediliyor

Ardahan ilinde son yıllarda ağaç kesimine verilen tepkiler bugünlerde sosyal medyada konuya vakıf olmayanların ithamları yüzünden bölgede yaşayan köylüler mağdur edilmeye başlandı.

Ardahan’da başta Göle ilçesinde bölgeye has sarı çam ağaçların bulunduğu enerji deposu ormanlık alanlarda son yıllarda müteahhitler tarafından yapılan ağaç kesimine haber sitelerinde, gazetelerde ve sosyal medyadan tepki gösterilmeye devam ediliyor.

AĞAÇ KESİMİNİN NEDEN ARTIĞI SEBEBİ ŞÖYLE

Ardahan köylerinde önceki yıllarda orman mühendisleri tarafından kurumuş, devrilmiş veya başka ağaç üzerine eğilmiş ağaçlar damgalanıp Traktör sahibi köylülere verilip, köylüler tarafından bu ağaçlar kesilip taşınarak orman işletme müdürlüğü deposuna taşınırdı. Bu şekilde ormandaki diğer ağaçların zarar görmesi engelenir ve yerdeki fidanların zarar görmesinin önüne geçilirdi. Ayrıca ağaç kesimi yapılan bölgede ertesi yıl mutlaka fidan dikimi yapılırdı. Köylerde ağaç kesip satarak ticaretini yapanlarda eskisi gibi bunu yapamıyor çünkü köylerde herkes birbirini tanıdığı için anında şikayet ediliyor. Bu konuda Kars orman mahkemesinde çok sayıda dava devam ediyor. Fakat ne hikmetse ağaç kesimi için herhangi bir müteahhite dava açıldığı duyulmadı.

Şimdi ise yöntem şöyle, ağaç kesimi ihale ile bir müteahhitle anlaşma yapılıyor. Kesilecek ağaç miktarı belirleniyor. Kesilecek ağaçlar ise bir orman memuru denetimine bırakılıyor. Eğer müteahhit aç gözlüyse kesilen ağaç sayısı ve kesim işi kontrolden çıkabiliyor. Ayrıca ağaç kesimi yapılan bölgelerde önceki yıllar gibi fidan dikilmiyor. Son bir kaç yıldır yapılan ağaç kesimi resimlerin sosyal medyada paylaşılması üzerine tepkilerde artmış durumda.

AĞAÇ KESİMİNE ARTAN TEPKİ KÖYLÜLERİ MAĞDUR EDİYOR

Köylerde yaşayan insanların ihtiyacı kadar ağaçlardan düşmüş, dal, kozalak, ve kurumuş kök getirmesine orman memurları izni ile yapılıyordu. Fakat son dönemde sosyal medyada ağaç kesimi işi abartılarak, bunun köylülerinde ağaç kestiği ithamları artınca ormanlara jandarma tarafından köylülerin araçla girişlerine izin verilmediği öğrenildi. Köylerde genelikle 65 yaş üstü yaşlılar yaşıyor. Bu insanlar sınırlı imkanlarla yaşadığı herkesçe biliniyor. Devlet tarafından dağıtılan kömürler kalitesiz olduğu için mutlaka biraz adun yanına koyulmazsa yanmıyor. Odun yoksa bu köylüler kaliteli kömür almak zorunda kalıyor. Kömür almaya imkanı olmayan yaşlı insanlarda soğuk havada evinde kıt imkanlarda geçinmek zorunda kalıyor. Hayatında cenaze aracı dışında memleketine gitmeyen sosyal medya kahramanları yüzünden bu günlerde ormanlık alanların girişinde kuru odun toplamaya giden yaşlı insanların girişine jandarmanın izin vermediğini öğrendik. Jandarma aldığı talimat ile görevini yapıyor. Fakat ormanları koruyalım diye başka mağduriyetler yaratmamalıyız.

AĞAÇ KESİMİNE KARŞI NE YAPMALIYIZ?

Gerçekten enerji deposu ormanlarımızın yok olmaması ve bilinçsiz ağaç kesiminin önüne geçmek istiyorsak, ilk önce devlet tarafından yapılan ağaç kesim yöntemlerini belirleyen ihale kanunun değişmesini talep etmeliyiz. Bu konuda bölge STK yöneticileri taleplerini bir heyet halinde orman bakanlığına sunabilirler. Ayrıca ağaç kesimi yapılan bölgelerin yeniden mutlaka fidan dikilmesini teşvik etmeliyiz. Bölgede daha önce orman olan dağlık alanların yeniden fidan dikilmesini talep etmek ve bunu sağlamak gerekirse kendimiz STK’lar öncülüğünde fidan dikimi etkinlikleri düzenlemeliyiz.

Erkan SARIKAYA

Göz Atın

Ardahan Göle İlçesinde 5.3 Büyüklüğünde Deprem

Ardahan Göle ilçesinde 27 Eylül 2022 Salı akşamı saat 17.08’de 5,3 büyüklüğünde meydana gelen ve …

Bir cevap yazın