TV, Beyaz Eşya, Mobilya ve Kuyumda Taksit Sayısı Azaldı

BDDK'nin ardından Ticaret Bakanlığı, televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyum satışlarında taksit sayılarını düşürdü.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi altı aydan dört aya çekildi. Tablet bilgisayar satışları için süre altı ay olarak devam edecek.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında daha önce 18 olan taksit sayısı sınırı 12’yi geçemeyecek.

Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 18 olarak uygulanmaya devam edecek.

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi daha önce sekiz ayı geçemezken, bu süre altı aya çekildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da 18 Aralık’ta söz konusu harcamalara ilişkin kredi kartı taksitlendirme sürelerinin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Yeni yönetmelikte, bir önceki yönetmelikte yapılan değişiklikler ise şu şekilde oldu:

– Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi: Eskiden 6 ay, artık 4 ay

– Tablet bilgisayar: 6 ay, değişmedi

– Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri, mobilya: Daha önce 18 ay, artık 12 ay

– Hava yolları, seyahat acenteleri ve yurt içine ilişkin konaklama harcamaları: 18 ay

– Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum: Daha önce 8 ay, artık 6 ay

Göz Atın

Göle Kayak Merkezi 2022 Kayak Sezonu Açılışı Yapıldı

Ardahan Göle ilçe merkezinde bulunan ve iyi bir tanıtımı bir türlü yapılamayan Göle kayak merkezi …

Bir cevap yazın