8.Yılmaz Güney film festivali’nin programı açıklandı

8. Yılmaz Güney Film Festivali’ndeki filmler açıklandı. 25-29 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Yılmaz Güney Film Festivali’nde, 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa film sinemaseverlerle buluşacak.

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Yeni Sinema Kolektifinin ortak düzenlediği 8. Yılmaz Güney Film Festivali, 25-29 Mart tarihleri arasında Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek. Festival Komitesi, festival kapsamında gösterilecek filmlerin isimlerini açıkladı.

Komite, 165 film ve 52 geliştirme başvurusunun yapıldığı festivalde 4 kısa film ve 4 belgesel film projesinin geliştirme atölyesine seçildiğini duyurdu. Komite, ayrıca 13 uzun metraj, 17 belgesel ve 21 kısa filmin festivalde sinemaseverlerle buluşacağını açıkladı. Komite, daha fazla film göstermek istediklerini, ancak gösterim mekanlarının az olmasından kaynaklı sayıyı düşürmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Festivalin afişi ve teması da belirlendi. Afişte, Kürt yönetmen Yılmaz Güney’in fotoğrafı ile sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf yer aldı. Festivalin ana teması ise Hasankeyf olarak belirlendi. Öte yandan, Hasankeyf’i ve baraj suları altında kalan köyleri anlatan “Siya Avê” belgeseli de festivalde gösterilecek filmlerden biri oldu.

Kaynak: evrensel.net

Göz Atın

Ardahan Kurtuluş Yıldönümü Ankara’da Kutlanacak

Merkezi Ankara Çankaya’da bulunan ve Başkanlığını Yücel Aktaş’ın yaptığı Ankara Ardahan İl Derneği, Ardahan ilinin …

Bir cevap yazın