CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirildi. Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı ise düşürdü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na iki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını Kaftancıoğlu lehine bozdu

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle ”kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlarından verilen cezaları onandı.

Karar ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, “İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” açıklamasını yaptı.

Avukat Yiğit Acar, Kaftancıoğlu’yla ilgili karara ilişkin değerlendirmede bulunarak “TCK madde 53 gereğince cezanın infaz süresi bitiminden itibaren 3 yıl denetim süresi bulunuyor. Eğer Anayasa Mahkemesi kararı ve yeniden yargılanma gibi bir durum olmazsa 2029’un sonuna kadar siyasetten yasaklı olacak” ifadelerine yer verdi.

Yiğit Acar’ın açıklaması şu şekilde:

Bunlar adli suç kapsamında, haliyle basit infaz usulüne tabii. Tebligat yapılacak, tebligat sonunda da gidip teslim olacak. Teslim olduktan sonra da infaz savcısı yatacağı cezaevini belirleyecek. İnfaz yasası gereğince suçlar ayrı ayrı olarak 4 yıllık sürenin altında kaldığı için aynı gün tahliye olacak. Sonrasında bi hakkın tahliyesi dediğimiz 4 yıl 11 aylık sürenin bekleyecek. Bunun yanı sıra siyasi faaliyette bulunma yasağıyla ilgili üç yıl denetim süresinin geçmesi gerekiyor. Tüm bu hukuka ayrılıklar eğer arada bir iktidar değişikliği sonucunda liyakatle görevini yapan hakimler tarafından yapılacak yeniden yargılamayla ya da Anayasa Mahkemesi’nin vereceği bir ihlal kararıyla 2029’un sonuna kadar siyasetten yasaklı olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na hapis cezasının onanması ve siyasi yasak getirilmesi kararının ardından İstanbul’a gitti.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı binası önünde kurulan kürsüye İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul il Başkanlığı önünde yaptığı açıklamada “Bu gürültü elektriğini kestiğin 4 milyon insanın karanlıktaki sesidir. Milyonların acısının sesidir bu kulaklarında çınlayan ses.

Geleceğini çaldığın bu kızgın insanların sesini duyuyor musun? Özürlüğün şarkısını söyleyenlerin sesini duyuyor musun?

Yeni bir hayat başlamak üzere bu ülkenin insanları için. Her bir vatandaşın onuruyla ve özgürce yaşayabileceği bir ülke yaratacağız. En karanlık anın şafağa en yakın zaman olduğunu biliyoruz, hep birlikte seslendiriyoruz.

Erdoğan; biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin daha iyiye gideceğini, bu zulmün de son bulacağını, bir kez daha huzur ve sükûnetin bu ülkeye geri geleceğini hepimiz biliyoruz. Bütün acımasızlıklar senin zayıflıklarından doğuyor. Evet sen zayıfsın, biz güçlüyüz. Sen sırça köşkünde yaşayacaksın biz omuz omuza gelen bir halkız. Cezalandırmaya çalıştığın Canan’ın arkasında koca bir halk var. Bunu bir an bile aklından çıkarma. Yine devam edeyim, unutma Erdoğan; bugün Canan nezdinde vücut bulan halkın sesi, halkın iradesi senden büyüktür. Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir, herkes duysun.

21 Mayıs günü Bursa’da miting yapacaktık. Buradan duyuruyorum; artık mitingin adresi Bursa değil, İstanbul’dur. İstanbul’da yapacağız.

Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgiyle yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek”dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada “Hiç endişe etmeyin, zalimin zulmü karşısında asla geri adım atmayacağız. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek “dedi.

Göz Atın

Orhan Çerkez: Doğduğumuz Topraklara Vefa Borcumuz Var

Kars Ardahan Iğdır Sosyal ve Dayanışma Derneği (KAR-DER) Başkanı Orhan Çerkez, yaptıkları çalışmaları anlattı. KAR-DER …