CHP’li Kaftancıoğlu: Kadın Mücadelesi Politiktir

Ülke Politikaları Vakfı (ÜPV), İnsan Hakları ve Demokrasi başlıklı danışma kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya CHP geçmiş dönem genel başkanı Altan Öymen, ÜPV Başkanı Engin Akman, ÜPV Onursal Başkanı Murtaza Çelikel, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu konuşmasında ‘’ Kadın üreten, öğretendir. Kadın, geçmişten geleceğe etrafına yayandır. Kadınlar güçsüz değildir. Biliyoruz ki güçsüz kadın yoktur; güçsüzleştirilen kadın vardır. Kadın mücadelesi politiktir ve bu mücadele sadece kadınla değil bu mücadeleye zihninde de inanan erkek yoldaşlarımızla yapılan ve bundan sonra da yapılması gereken bir mücadeledir.’’ dedi.

Ülke Politikaları Vakfı, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ortamı ele almak ve sorunlara çözüm üretmek aramak amacıyla siyasetçilerin, mütevelli heyetinin ve yurttaşların katılım gösterdiği ‘’Demokrasi ve İnsan Hakları’’ başlıklı danışma kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Kadın mücadelesi ve kadın hakları konuları üzerine farkındalık yaratmak amacıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısına CHP geçmiş dönem genel başkanı Altan Öymen, geçmiş dönem dışişleri bakanı ve CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, ÜPV Başkanı Engin Akman, ÜPV Onursal Başkanı Murtaza Çelikel, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, CHP İstanbul İl yöneticileri ve CHP İstanbul ilçe başkanları katıldı.

Ülke Sorunlarına Çözüm Aramada En Büyük Paydaşımız Kadınlarımızdır

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ÜPV Başkanı Engin Akman konuşmasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün önemine ve Türkiye’nin içinde bulunduğu çalkantılı politik duruma değinerek ‘’ Bugün Dünya Kadınlar Günü. Çağdaş dünya ülkelerinde olduğu gibi biz de kadınlar gününü anıyoruz. Kadınlarımızın sosyal hayatımızdaki yeri kuşkusuz sadece 8 Mart günü ile sınırlı değildir. Kadınlar yaşamımızın her alanında vardır. Ülke Politikaları Vakfı olarak ülkemizin son zamanlarda yaşadığı travmalarla geldiği son durum içinden çıkılmaz bir hal almışken bu sorunlara çözüm aramada en büyük paydaşımız kadınlarımızdır. Bu nedenle danışma kurulu toplantımızın bu gün olmasını yönetim kurulu olarak çok arzu ettik. Bizler, hepimiz eşitlerin aslında tümüyüz. Bugün ülkemizin sorunlarına çözüm aramak için, Ülke Politikaları Vakfı ihtisas çalışma masalarını hep birlikte tespit edeceğiz. Tüm siyasi görüşlerden uzak, demokrasi ve insan hakları şiarımızın ülkemizin mutlaka vazgeçilmez bir yönetim anlayışı olması için elimizden geleni yapacağız.’’ şeklinde konuştu.

Güçsüz Kadın Yoktur, Güçsüzleştirilen Kadın Vardır

Akman’dan sonra kürsüye gelen CHP İstanbul İl Başkanı ve aynı zamanda ÜPV Mütevelli Heyeti Üyesi olan Dr. Canan Kaftancıoğlu ise sözlerine kadın mücadelesinin haklılığına ve gerekliliğine değinerek başladı ve ‘’ Kadın, üretendir. Kadın, öğretendir. Kadın, geçmişten geleceğe etrafına yayandır. Kadınlar güçsüz değildir. Biliyoruz ki güçsüz kadın yoktur, güçsüzleştirilen kadın vardır. Kadını güçsüzleştiren de aslında erkek değildir. Kadını güçsüzleştiren, kadının güçsüz olmasından dolayı iktidarını devam ettiren erkek egemen bakışlardır. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Emekçi kadın dünyadaki bütün kadınları kapsayan bir kavramdır. Ayrıştıran ya da belli bir kesimi içine alan bir kavram değildir. Hepimiz biliyoruz ki emekçi olmayan kadın yoktur. Kadın, yaşama atıldığı ilk günden itibaren evde, işyerinde, çalışırken, tarlada, sokakta, sahada, aklınıza gelen her yerde emek mücadelesi verir. O yüzden hepinizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyorum. ‘’ şeklinde konuştu.

Kadın Mücadeleleri Dünyayı Değiştiren Mücadeleler Olarak Tarihe Geçmiştir

Kaftancıoğlu, konuşmasına kadının mücadelesinin politik bir mesele olduğunu ve bu haklı mücadelenin amacına ulaşması için örgütlenmenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak ‘’ Eğer emek mücadelesi verip, hep birlikte bu emek mücadelesini büyütmeye çalışıyorsak kadın mücadelesi politiktir. Kadın mücadelesi sadece kadınla yapılan değil bir mücadele değil; zihninde de inanan erkek yoldaşlarımızla yapılan ve bundan sonra da yapılması gereken bir mücadeledir. Dünyayı özgürleştirecek kadının gücünü görünür kılmak ve erkek egemen bakışın yıkılmasını sağlamak için ihtiyacımız olan ana şeyler vardır. Öncelikle güçsüz kadın olmadığına önce kadınlar olarak biz kendimiz inanacağız. İkinci olarak uzun zamandır kimsenin hatırlamadığı örgütlenme… Asıl ihtiyacımız olan bu. Biliyoruz ki örgütlenmelerde kadın mücadelesi hep zor, uzun erimli ve uzun zamana yayılan örgütlenmeler olmuştur ancak tarih bize bir şeyi göstermiştir ki kadın örgütlenmeleri, sonunda mutlaka ve mutlaka dünyayı değiştiren mücadeleler olarak tarihin sayfalarında yerini almışlar. O zaman bizim geçmişten ve geçmişteki kadın mücadelesinden öğrenmemiz ve geleceğe taşımamız gereken şey örgütlenmeyi hep birlikte arttırmak, yaymak ve bu örgütlenmenin sonunda dünyanın özgürleşmesine vesile olacağımıza hep birlikte inanmaktır.’’ diyerek devam etti.

Kadın Mücadelesi Her Yerde

Konuşmasında kadın mücadelesinin ülkenin her bir yanına yayıldığının ve bu mücadelenin dünyayı dönüştürecek asıl güç olduğuna da değinen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ‘’Her gün beni çok etkileyen yüzlerce kadınla tanışıyorum. İstanbul’da, Türkiye’nin her yerinde, köyde, kırda, aklınıza gelebilecek her yerde o kadar etkili kadın mücadelesi veren ve bu mücadeleyi verirken bunun aslında kadın mücadelesi olduğunu bilmeden mücadelesini sürdüren, dünyayı dönüştürebilecek güce sahip o kadar çok kadınımız var ki… Biz kadınlar bulunduğumuz alanlarda nerde olursak olalım ticarette, siyasette, sokakta, sahada, işyerinde… Kadını özgürleştirme düşüncesini önce zihnimizde yer edip bütün mücadelelerimizde bu bakışla hareket edersek başaramayacağımız bir şey olmadığını düşünüyorum.’’ dedi.

Sonunda Yöneten Biz Olacağız ve Dünyada Savaşlar Son Bulacak

Kaftancıoğlu konuşmasını danışma kurulu toplantısını 8 Mart’ta gerçekleştirerek kadınların özgürleşme mücadelesine katkı sağlayan Ülke Politikaları Vakfı’na teşekkür ederek ‘’Mesele kadın olunca, mesele kadın mücadelesi olunca elbette saatlerce sorunlardan ve dertlerden söz edebiliriz. Ama ben kendi adıma özellikle sekiz martta, sekiz mart dünya emekçi kadınlar gününde sorunlardan yaşadıklarımızdan acı gerçekliklerimizden söz etmeyeceğim. Bu acı gerçekliklere karşı hep beraber dayanışarak omuz omuza ama her şeyden önemlisi örgütlenmeyle üstesinden gelebileceğimizi bildiğim için hepimizin umudunu, inancını bu salondan taşacak olan enerjiyi dışarıya, sahaya, sokağa yaymayı hedefleyen biri olarak şu cümlelerle konuşmama son vermek istiyorum. Kadınlar özgürleşirse dünya da özgürleşecek. Adımın Canan olduğunu bildiğim kadar inanıyorum buna. Sizin de buna inandığınızı ve özellikle kadınların daha çok buna inandığını biliyorum. Tüm dünyada üreten biziz. Eninde sonunda da yöneten biz olacağız ve savaşlar bu dünyada son bulacak.’’ sözleriyle sonlandırdı.

Göz Atın

Ardahan Göle İlçesinde 5.3 Büyüklüğünde Deprem

Ardahan Göle ilçesinde 27 Eylül 2022 Salı akşamı saat 17.08’de 5,3 büyüklüğünde meydana gelen ve …

Bir cevap yazın