HDP’li dört belediyeye kayyum atandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kayyum atandı.

Kayyum atanan belediyelerin eş başkanları da evlerinden gözaltına alındı. Aynı zamanda HDP’li Silvan, Ergani, Eğil ve Lice belediye başkanları, haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyum atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 1 il, 29 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.

HDP: Bütün dünya coronavirüs derdinde ama iktidar kayyım peşinde…

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, HDP’li belediyelere kayyum atanmasına gösterdi.

“Bütün dünya insanlığı tehdit eden coronavirüs ile mücadele için yöntemler ararken Türkiye’de iktidar bambaşka hesaplar peşinde” diyen Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren Batman, Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerimiz ablukaya alındı. Yapılan operasyonlarla Batman Belediye Eşbaşkanımız Mehmet Demir, diğer Eşbaşkanımız Songül Korkmaz, Silvan Belediyesi Eşbaşkanımız Naşide Toprak, Ergani Belediyesi Eşbaşkanımız Ahmet Kaya, Eğil Belediyesi Eşbaşkanımız Mustafa Akkul, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanımız, ki yerine kayyım atanmıştı, Belgin Diken, Batman Belediye Eşbaşkan yardımcıları Şehriban Aydın ve Salih Çetinkaya ve Batman Belediye Meclisi Eş Sözcüsü Şükran Çelebi gözaltına alındı.”

Bakanlıktan henüz resmi bir açıklama yapılmadığına dikkat çeken Sancar, “Ayrıca belediye başkanlarımıza da doğrudan herhangi bir tebligat gerçekleşmedi. Yani bu operasyonun niteliği ile ilgili resmi kaynaklardan bir bilgi kamuoyuna yansımış değil. Ancak geçmişteki tecrübeler de göz önüne alındığında bir kayyım operasyonu ile karşı karşıya olduğumuza dair pek çok veri var. Dileriz böyle bir operasyon değildir. Dileriz iktidar kayyım uygulamasını bu şartlarda yeniden gündeme sokmuyordur. Ama maalesef elimizdekini de paylaşmak bizim görevimiz” ifadesini kullandı.

Göz Atın

Altılı Masa Ortak Mutabakat Metni Açıklandı

Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni, altı siyasi parti genel başkanının katıldığı toplantıda açıklandı. 244 …

Bir cevap yazın