Acar Dağ, Serinçayır Köyü Dernek Başkan Adayı Oldu

Merkezi İstanbul Esenyut'ta bulunan Ardahan İli Göle ilçesi Serinçayır Köyü Kültür Derneği, Aralık ayında yapılacak olağan kongrede eski Dernek Başkanı Acar Dağ yeniden aday olduğunu açıkladı.

Acar Dağ, sosyal medya sayfasında yaptığı açıklama şöyle:

SERİNÇAYIR KÜLTÜR DERNEĞİ ARALIK'TA YAPILACAK KONGRE'DE ADAY OLACAĞIM

Değerli Serinçayırlılar,

Öncelikle dernek bünyesinde köyün kanaat önderlerinden oluşacak ekiple çayır komisyonu aynı zamanda dernek yönetimi aynı kişilerden oluşması, çayır davası bitene kadar bu ekiple hakkaniyetli bir şekilde köyümüzün geleceği için projelerini uygulamak bize kalan miraslarımıza sahip çıkmak, gelecek nesillere yaşanır bir köy bırakmak için köyünü seven herkes vicdani sorumluluk içerisinde elini taşın altına koymalıdır.

Projelerimiz

1. Çayır davası bitene kadar herkesin yerini biçmesi ve hiçbir köylümüzün de mağdur edilmemesi için hukukçularımızın nezninde süreci doğru yönetmek.

2. Yaylamıza canlılık kazandırmak için ilk projemiz yayla evi yapmak isteyenlere düzenli tek tip taş duvar ve ahşap sac çatı dışında malzeme kulanmamak şartıyla maliyeti ucuz otantik yayla yapmak. Komisyonun belirlediği yerler dışında kimse gelişi güzel yayla yapamayacak, yayla havasında otantik yayla evlerinde tatilinizin bir kısmını burada geçirecek şekilde toplanma alanları ve taşların içi dediğimiz yeri düzenleyip kamelya yaptırıp insanların oturup muhabbet yapacağı alan oluşturmak, huzur bulacağınız bir yayla yaratmak. Yaylada hareketlilik olduğu zaman Tetirkoş yaylanın içine kadar hayvan sokmalarına, koyun sürülerinin ormanda yetişen fidanlara zarar vermelerini engelemiş olacağız, Serinçayırlılar hayvanlarını yaylaya korkusuzca çıkarmış olacaklar. Yaylamıza sahip çıkmış olacağız.

3. İlgili makamlarla iletişime geçerek herkes arabasıyla rahat çıkabilecek şeklinde yayla yolunu yaptırmak.

4. En az 20 abone olduğu zaman ilgili makamlarla iletişime geçerek yaylaya elektrik getirmek.

5. Her yaz yayla şenliği düzenlemek.

6. Köy çayırlarından geçen kanalı kapatarak çayırlarımızda sulak alan oluşturarak hem çayırlarımızın verimini artırmak hem de sulak alan olduğu zaman turnaların, leyleklerin çeşitli kuş türlerinin gelmesini sağlamak, eskiden olduğu gibi kuş cenneti yapmak. Köyün belirli yerlerine leylek tarları ve kuş yuvaları yapmak.

8. İlgili makamlarla iletişime geçerek köyümüzü yeniden orman köylüsü statüsünü kazandırmak, köyümüzde ekilen fidanlık alanı koruyarak ormanlaştırmak köyü fidanlaştırmak ve bu fidanları koruma altına almak.

9. Köyde yapılan fırına ilaveten 2 mahalleye birer fırın daha yaptırmak.

10. Yazın köy nüfusunun artmasından dolayı Köy taziye evinin kamelyasının içerisinde Ocak şömine yapılması lokal olarak işletmeye açmak, çay, kahve meşrubat gibi içeceklerin satılması haftada en az iki kez çağ kebap vurulmasını sağlamak.

11. İstanbul'da bulunan dernek merkezini sürekli açık tutmak, düzenli olarak temizletmek, acil durumlar için hazır vaziyette bulundurmak.

12. Cenaze organizasyonları dernek tarafından yapılması.

13. Düğün davetiyelerini kişilere ulaştırmakta sıkıntı yaşandığı göz önünde bulundurularak davetiye yerine düğün sahibinin belirlediği kişilere davetiyeyi mesaj olarak göndermek.

14. Köy giriş çıkışlara otantik kemer ve tabela yaptırmak.

15. Özellikle İstanbul'da gençlerin kendi çevresi ve kültürünü daha iyi tanıyabilmesi için etkin çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Zaman akışına göre başka projeler üretmek derneğin başlıca görevi olacaktır.

Başka derneklerde olduğu gibi Derneği kendi bireysel reklamı için kendi bireysel çıkarı için kullanmak, hayali projeler ile göz boyamak, kendi yandaşını kayırmak, taraflı davranmak, köyü kutuplaştırmaya çalışan kişilere müsade edilmeyecek.

Derneği aktif duruma getirmek için, yukarıda kısaca belirttiğimiz bazı projeleri uygulamaya geçirmek için önümüzdeki günlerde aday olacak komisyonu aynı zamanda dernek yönetimini kesinleştirip sizlerle paylaşacağız. Aralık 2020'de yapılacak olan olağan kongre'de köyümüzün maddi manevi değerlerini korumak adına çayır davası bitene kadar aday olarak kongreye katılacağız, başka adaylar da çıkabilir son kararı verecek olan Serinçayırlılardır saygı duyarız.

ACAR DAĞ

Göz Atın

Sarıyer Ardahan-Kars İli Çevre Köyleri ve Dayanışma Derneği Kuruldu

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Tekçe Başkanlığında İstanbul Sarıyer ilçesinde Ardahan-Kars …

Bir cevap yazın