Deniz Aydemir: Ardahan Artık Sahipsiz Değil.!

İstanbul Ardahan Turizm ve Kültür Derneği, geçen ay yapılan heyelan kurul sonrası Ardahan sorunlarına daha fazla odalanacakları yönünde açıklama yaptılar.

Ardahan İl Derneği Başkanı Deniz Aydemir açıklaması şöyle:

İstanbul Ardahan İl Derneğinin 10 Nisan tarihinde yapılan genel kurulunda göreve gelen yönetim kurulu olarak yaptığımız çalışma ve tespitleri siz değerli okuyucular ve hemşerilerimizle paylaşmak istiyorum.
1987 yılında Ardahan’ı İl yapmak amacıyla kurulan derneğimiz, 35 yılı geride bırakırken, Serhat Şehrimiz Ardahan’da 30. Yılını kutladı. Ardahan İl Derneği olarak şehrimizin; Laik, Demokratik, Sosyal bir Hukuk Devletinde nice 30 yıllar boyunca İl olarak kalmasını temenni ediyoruz.
İlk yönetim kurulu toplantısında görev dağılımı yaptıktan sonra; ikinci toplantımızda, birim başkanlıklarının İstanbul’un 39 İlçesi Ardahan Merkez ve 5 İlçe olmak üzere toplam 45 kişi olarak oluşturulasına karar verdik. Bununla ilgili kurduğumuz komisyon çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. 18 Asil 5 yedek yönetici 45 Birim başkanı ile 68 kişilik küçük bir ordu ile faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.
Toplantıda kurduğumuz bir diğer komisyon ise; Ardahanlı Sanatçı, Siyasetçi, İşadamı, Dernek Başkanı, Serbest Meslek Erbabı, Hukukçu vb. herkesi tek tek tespit edip derneğimize üye yapmak üzere bir rapor hazırlamaktadır. Bu liste oluşturulurken, köy, ilçe, ırk, mezhep, parti ayrımı gözetmiyoruz. Tek ortak paydamız Ardahan sevdamız. Amacımız derneği olabildiğince güçlü kılmak ve bu güç ile hem özel sektörde hem kamuda Ardahan ilinin sorunlarını en güçlü haliyle dile getirmek ve talepleri en gür sesimizle seslendirmek.
Çünkü biz biliyoruz ki; birlik ve beraberliğimizi tam olarak sağlamadan bu sahipsiz şehrin sorunlarına çözüm bulmamız olanaklı değildir. Derneğin yeterince güçlü olduğuna kanaat getirdiğimizde, özellikle gıda sektöründe yatırımları bulunan Türkiye’nin büyük sanayicilerine, sermaye gruplarına ziyaretler yapıp onları şehrimize yatırım yapmaya davet edeceğiz. Onlara Ardahan şehrine yatırım yapmanın ülkenin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu anlatacağız. Ardahan’ın bir serhat şehri olduğunu, göçün bu hızla devam etmesi halinde oradaki köylerin boşalacağını, demografik değişikliklere açık hale geleceğini, bunun uzun vadede ülkenin bütünlüğüne zarar vereceğini anlatacağız. Bir çok ülkede bu tarz stratejik önemi olan şehirlerdeki vatandaşlar sırf orada yaşamaya devam etsinler, o sınır köylerini boşaltmasınlar diye orada yaşayanlara özel uygulamalar, (maaş, teşvik, vergi bağışıklığı vb) yapılırken biz sadece onlardan yatırım yapmalarını talep ediyoruz. Bunu en güçlü sesimizle olabildiğince çok yerde dile getireceğiz.
Yine dernek olarak, Ardahan’da Ataşehir Ata Eğitim Derneği katkılarıyla yapılan dört adet kütüphaneye bizde Ardahan İl Derneği olarak hemşerilerimizin katkılarıyla dört adet bilgisayar gönderiyoruz. Ayrıca yine eğitime katkı sunmak amacıyla ülke genelinde faaliyet gösteren iki özel okul grubuyla Ardahan’a ilköğretim seviyesi okuma ve test kitapları bağışı kampanyası düzenliyoruz. Yakın zamanda bu kampanyayı sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelerle de paylaşacağız.
Son yapılan genel kurulda “Kültür ve Turizm” derneği olarak unvan değiştiren derneğimiz Ardahan’ın tanıtımına katkı sunmak amacıyla profesyonel kısa videolar hazırlayarak çağın iletişim kanalları olan Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok gibi sosyal medya kanallarında yayınlayacağız. Bu videoların yayınlanması sırasında diğer dernek, federasyon ve hemşerilerimizden de etkileşim desteği alarak olabildiğince çok kişiye ulaşmaya çalışacağız.
Ardahan şehri artık sahipsiz olmayacak, Doğu Ekspresi trenini de Ardahan’a getireceğiz, havaalanını da yaptıracağız. Sanayi de getireceğiz, eğitimde de taşın altına elimize koyacağız. Saygılarımla…
SMMM DENİZ AYDEMİR
İSTANBUL ARDAHAN İLİ KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Göz Atın

Ardahan Hanak Derneği Kongre Yaptı, Togay Çoban Başkan Oldu

Ardahan İli Hanak İlçesi ve Çevre Köyleri Kültür Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği 3. olağan genel …