Göle Kadın Meclisi Üretim Kooperatifi Projelerine Başlıyor

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan ili Göle Kadın Meclisi Derneği, kurdukları üretim Kooperatifi projelerine başladığı açıklandı.

Göle Kadın Meclisi’nden yapılan açıklama şöyle:

Refah ve toplumsal barış yolu, insanı değerleri özümsemiş, üretime dayalı demokratik toplumdan geçmektedir.

Hayatın gerçeklerine yani olağan yaşam kaidelerine uygun üretime dayalı ekonomi modeli sürdürülebilir ve kontrollü büyütülebilir hale gelmiş olsaydı bugün ülkemiz şahlanmıştı. Bir Kore modeli ile bir Yemen modeli arasındaki uçurumun güçlü turnusollarından biri üretimdir.

Üretime dayalı olmayan bir iktisadi modele yani yalnızca işletme veyahut hizmet alımı üzerinden yapılan yatırım sürdürülebilirlik vasfını haiz değildir. Dönemsel projeler ise günü kurtarmaktadır ve daimi iktisadi ilerleme sağlanamamaktadır. Bu ahval toplum çün tıpkı su üzerindeki köpük misali ne batmak ne kurtulmak öylesine sürüklenmek manasını ifade etmektedir.

Göle Kadın Meclisi halkçı ve üretime dayalı vizyonu kurulduğu ilk günden itibaren temel düsturlarından biri edinmiştir. Ebedi, günbegün kontrollü büyüyen, kooperatif olmak yolunda güçlü bir altyapı hazırlamış ve vaziyet almıştır.

Üretim emek ister, bilgi ister, tecrübe ister, hesap kitap ister, pazarlama ve satış ister, reklam ister, çalışan beyinler ister, ister de ister. Hepsini birleştirip yoktan var edeceğiz. Gayretli, istekli, liyakatlı insanımız çok. Kazanç kaygısı yok, Pazartesi sendromu yok. Sadece kaliteli projelere dayalı birliktelik ve üretim var.

Göle Kadın Meclisi icraatlarını baki birer eser haline getirmiş, sahibi olan topluma bergüzar(armağan) bırakmıştır. Toplumsal icraatlarında ay sonu, yıl sonu, bayramdan önce, hele havalar çok soğuk, Şubat başı inşallah, güneş çok parlak az bekleyelim gibi işgüzar, semeresiz(sonuçsuz), fas fakir fus fukara, boş konuşan bir boşluk olan zihniyeti asla benimsememiştir. Bu vakte kadar ki icraatları kamunun vicdan terazisinde tartılmış, değerini zamanla bulmaya bırakılmıştır.

Bugün iktisadi imkanların yanlış insanların elinden geçip yanlış insanların eline geçip sonra tekrar yanlış insanların eline geçtiği vahşi düzene bir karşı duruştur Göle Kadın Meclisi üretim kooperatifi.

Bugün yaşam biçimi sürünün dereden geçişi yani birisi kirletirken diğerinin su içmesi, aynı kahverenginin laciverdi olan başıbozuk düzene bir karşı duruştur Göle Kadın Meclisi üretim kooperatifi.

Hedef tam olarak şudur ki; kendinden umudu kesmiş bir milletten, günü kurtarma mücadelesi veren büyük çoğunluktan, ne popülerse karıncanın şekere üşüştüğü gibi üşüşen bireylerden daha fazlasını üretmek, yaratmak, var etmek, sürdürmek, değiştirmek. Geçmişini unutan, geleceğini düşünmeyen bir toplumun zihniyetini dönüştürmek ve ezberlerini bozmaktır Göle Kadın Meclisi üretim kooperatifi.

Başkan Turkan Deli
Türkan Meriç Gültekin Özgen
Süheyla Karademir
Zeki Bağriyanik
Özcanzilif Cengiz
Ezgi Akan
Nuray Akkasş Timur
Aysun Yağcı
Ayşe Bayraktar
Aynur Aktaş
Filiz Topçu
Hazal Akan
Birgül Kaşta
Asife Kulgi Sariçelik
Nurten Kaya
Nayime Yilmaz
Sema Durak
Duygu Basarır
Sevgi Kayikci
Ülkü Aras Karatay
Turkan Bozkurt Gultekin
Tulin Bozkurt
Züleyha Deli
Hülya Koçer

 

Göz Atın

Iğdır Halk Kütüphanesi Yapımına Başlandı

Iğdır şehir merkezinde büyük bir ihtiyaç haline gelen Iğdır Halk Kütüphanesi yapımına başlandı Kültür ve …

Bir cevap yazın