Göle Kadın Meclisi’nden Tarım Seferberliği

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan ili Göle Kadın Meclisi Derneği, Kavılca Buğdayı ve Patates ekerek elde etikleri mahsülü satıp kız öğrencilere burs verecek.

Göle Kadın Meclisi yaptığı açıklama şöyle:

Göle coğrafyasının uyanış ve üretime geçiş öyküsünü heyecanla izleyeceksiniz hürmetli halkımız. İç açıcı, ilham verici görüntüleri sevinç içinde paylaşıyoruz. Burada harikalar yaratılmaya başlandı bile.

Tarım seferberliğini Göle Kadın Meclisi olarak evvela Kavılca Buğdayı ve patates ekerek başlatıyoruz devamı da farklı ve uygun ürünlerle gelecektir. Dağı, taşı verime uygun atıl arazileri ekeceğiz. Bugün en büyük sorunlarımızdan biri ne yaparsak yapalım tarım silsilemizin tamamen yanlış oluşundandır. Tarım silsilesi: sevgi, bilgi, inanç, ilke çizgisinde olmalıdır.

Maalesef tamamen içi boş ve vizyonsuz tarım işleyişinin ezelden beri planı, programı, hedefi yoktur. Spontan bir şekilde suyun bulduğu yol gibi akın durmuştur. Sonunda tarımın çölleştiği bu günlere geldik üzülerek.

Bilim, teknoloji, yazılım üretememe gibi bir dezavantajımız varken, tarım yaparsak fasulyeyi yiyebiliyoruz, tarım yerine yıldızlara bakıp muhabbet edersek fasulyeyi etli yiyebiliyor muyuz?

Tanzimde birer kilo patates, soğan için kuyruğa girersek; sonrası kademeli olarak, açlık ve yağma olarak kendiliğinden gelecektir. Günah keçileri üreterek insanımızı kurtaramayız, çarpmayı ve toslamayı beklememeliyiz.

Göçü geriye döndürmeden, boşalan köyleri canlandırmadan, tarım ve hayvancılık yapacak bilinçli nesiller yetiştirmeden, kooperatifler kurmadan aydınlığa çıkmak gibi bir avantajımız yoktur.

Göle Kadın Meclisi, ahalisi olan Göle’de verdiği sözleri birbir yerine getirmektedir. Yarım iş ikiyüz sözün yerine geçmektedir. Hem ilçemizde tarımın desteklenmesi ve atıl arazilerin ekimi hem ilçemizde kadın istihdamı hem üretim hem üretime dayalı evlatlarımıza burs temini silsilesi hedefleri birbir hayata geçirilmektedir.

Üretim, kadın istihdamı, burs fonu çalışmalarında gözle görülür adımlar atan Göle Kadın Meclisi kooperatifinin yine üretime dayalı diğer ürünlerle proje aşamasında olan ürün çeşitleri gerçekleşmeye başlanıldıkça işte böyle halkımıza ilan edilecektir.

Halkımız ve toplumumuz için üretiyor, değer yaratıyor, değerleri Göle ortak paydasında adil biçimde paylaştırıyoruz. Halkımız sizi seviyor sizin için projeleri hayata geçiriyoruz.

Göle Kadın Meclisi
Adına Başkan
Türkan DELİ

Göz Atın

İmamoğlu: İBB’nin Kurbanlıkları 232 bin Haneye Girecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2020 ve 20221 yıllarında yaptığı gibi, geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesinde de …

Bir cevap yazın