Kars Ardahan Iğdır ve Erzurum’da 300 Bin Fidan Dikilecek

Üç ay önce Kars Ardahan Iğdır ve Erzurum STK’ların isteği doğrultusunda kurulan “Ormanların Kardeşliği Platformu” Ekim ayında bölgede 300 bine yakın fidanın toprakla buluşturacak.

FİDAN DİKME SEFERBERLİĞİNE DAVET EDİYORUZ.

Konu hakkında basına bir açıklamada bulunan Ormanların Kardeşliği Platformu sözcüsü Asım Karabacak '' 3 aylık çalışmalarınız sonunda Kars Ardahan Iğdır v ve Erzurum illerimizde 300 binin üzerinde fidanı toprakla buluşturmak için herkesi Fidan dikme seferberliğine davet ediyoruz'' dedi.

ORMANLARIN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

1-  Bileşenlerimizle birlikte;

3 aydır kararlar aldık, sonuçları itibariyle önemli ziyaret ve görüşmeler yaptık, sorunlarımızın çözümüne yönelik verimli toplantılar gerçekleştirip saha çalışmaları yaptık.

2- Şimdiye kadar yaptığımız iş ve işlemlerin belki de en önemli ve özellikli olanı;

25 faaliyet alanımızdan biri olan ORMANLARIN KORUNUP GELİŞTİRİLMESİ amacımızın önemli adımlarından biri olan, GÖLE'NİN HER BİR KÖYÜNE 1.000 FİDAN DİKİLMESİ PROJEMİZ’in son aşamasına geldik.

3- paydaşlarımızın ortak kararıyla pilot bölge olarak seçtiğimiz Göle'nin merkezi ve köyleri için toplam 66.000 (altmış altı bin) adet fidanın teslim işlemleri Ekim ayı başında gerçekleştirilecektir.

ÖNEMLİ NOT:

Göle dışındaki fidan talepleri ve diğer iş ve işlemlerin tamamı, platformumuz tarafından Kars Ardahan ığdır ve Erzurum il ve ilçelerimiz  için ayrıca tüm yoğunluğuyla devam ettirilmektedir..

4- fidanların Erzurum orman bölge müdürlüğünden Göle işletme şefliğine teslimini takiben;

İlçe kaymakamımız sn. Haluk Koç'un bilgileri, yetkileri ve talimatları çerçevesinde,

Her bir köyün muhtarının/okul müdürünün/cami imamının yada cemevi dedesinin/köy dernek yönetiminin ortak sorumluluğunda fidanlar teslim-tesellüm belgesi düzenlenerek kendilerine teslim edilecektir.

5- başta gönüllülük esas olmak üzere; 4.maddede sayılan kişi ve kurumlar kendi köyleri için birer FİDAN DİKİM EKİBİ kuracaklar. Bu amaçla, metropollerdeki köy derneklerimizin ve ilgi duyan STK ve gönüllü hemşerilerimizin şimdiden hazırlık yapıp köyleriyle dayanışma içine girmelerini önemle bekliyoruz.

Bu ekiplere ve görevlendirecekleri kişilere, 1 hafta boyunca Erzurum orman bölge müdürlüğü uzmanları/orman mühendisleri tarafından Göle'de uygulamalı olarak usulüne uygun FİDAN DİKİM MODELİ tatbiki olarak gösterilecektir.

BU ÇERÇEVEDE OLMAK ÜZERE;

Fidan dikim ekipleri, 1ekim itibariyle okul, cami/cemevi ve mezarlık bahçelerine 1,5 m aralıklı olarak FİDAN KUYUSU açmaya başlayacaklardır.

6- fidan kuyusu açma işlemine yardımcı olmak amacıyla eldeki iş makinelerinin elverdiği ölçüde bahçesi uygun olan köylerimize kepçe desteği de verilecektir. Ancak, mezar bahçelerindeki kuyular mutlaka elle açılmalıdır.

Ayrıca isteyen ve şartları uygun köylere koru/küçük orman için toplu fidan dikilmesi de bu projenin ayaklarından biridir.

7- fidan dikimine köy okullarındaki öğrencilerimizin aktif katılımının sağlanması;  bu projenin amacının ve felsefesinin ana fikridir.

BU İTİBARLA;

Platform olarak istiyoruz ki, dikilen her bir fidanın adı ve sahibi olsun. Bu ad ve sahip ise, her bir okulumuzdaki biricik çocuklarımız olacak. Bu amaçla çocuklarımız için isimlikler hazırlamaya çalışacağız..

Ancak böylelikle arzu ettiğimiz orman bilincini oluşturur ve bu sayede yarınlarda ormanları gerçek anlamda sahiplenecek hakikatli bir nesli yaratabiliriz.

Ayrıca söz konusu bahçelere dikimi takiben artan fidanlar isteyen köylülerimize de verilecektir.

8-  bu fidan dikim projesinin baştan sonuna kadar her bir adımındaki bütün iş ve işlemler,

PANDEMİ KOŞULLARININ gerektirdiği bütün kısıtlamalara azami hassasiyet gösterilerek yürütülecektir.

9- 3 aylık bütün çalışmalarımız boyunca, ilk günden bugüne;

Güvenip bize iradesini teslim eden Kars Ardahan Iğdır ve Erzurum STK yöneticilerine, siyasi aktörlerimize, tarım ve orman Bakanlığı'nın yetkililerine, Erzurum, Ardahan ve Göle orman işletmeleri yöneticilerine, ziyaretlerimizde bizleri bağırlarına basan Kars Ardahan Iğdır illerinin ve ilçelerinin vali/belediye başkan ve kaymakamlarına,

 MÜNHASIRAN;

Göle'deki ev sahibimiz sayın kaymakamımıza, belediye başkanlarımıza, kurum/kuruluş yöneticilerimize, Göle 'deki siyasi parti/oda/STK temsilcilerimize, bizi önemli ölçüde anlayıp destek sunan halkımıza platform olarak minnettarız.

Daha yolun başında olduğumuzun farkında olarak;

Akıl ve güç birliğiyle sorunlarımızı daha kolay çözebileceğimizi tekraren yaşattığınız için, Sağolun/ var olun

Asım KARABACAK Ormanların Kardeşliği Platformu Sözcüsü

Mustafa KÜPELİ Ormanların Kardeşliği Platform Koordinatörü

Göz Atın

Sarıyer Ardahan-Kars İli Çevre Köyleri ve Dayanışma Derneği Kuruldu

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Tekçe Başkanlığında İstanbul Sarıyer ilçesinde Ardahan-Kars …

Bir cevap yazın