Köprülü Beldesi Derneği: Ormanımıza Sahip Çıkalım

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan İli Köprülü Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Köprülü Beldesi (Koreveng) ve çevre köyleri ormanlarında yapılan ağaç kesimine tepki gösterip basın açıklaması yaptı.

Köprülü Beldesi Derneği açıklaması şöyle:

Ormanımıza Sahip Çıkalım

Böylesine zor bir süreçte:salgınla, ekonomiyle, ağırlaşan yaşam koşulları üst üste gelen acılarla uğraşırken…
Güzel yaylalarımızın güzel ormanlarında yapılması düşünülen ağaç kesimi haberi hepimizi fazlasıyla üzmüştür..
Yıllardır önünü alamadığımız bu ağaç kırımı Ormanlarımızı iyice seyrekleştirmeye devam ediyor. Şuan köyden aldığımız son bilgilerde Bozulhan (festival alanı) bölgesinde bir kesim olacağı, ağaçlarda da şu anda damgalanma işlemi devam ettiği ve damgalandıktan sonra kesim işleminin başlayacağıdır.
Bizler Dernek yönetimi olarak buna kesinlikle karşıyız ve ilgili kurumlara bu donemde ulaşmak zor olsada ulaşmak için gerekli çabaları gösterdiğimizi buradan söylemek istiyoruz.
Bölge olarak artık kontrolsüz ve bilinçsizce yapilacak ve yakin zamanda bir kac defa kesim yapılmış bir bölge olan Bozulhan (festival alanı) artik bir kesimi kaldiracak sıkĺıkta, bir orman değildir.
En azından kaçınılmaz sonsa Orman işletme müdürlüğü bunu köylulerimizle istişare ederek, (yaşlı ve verimsiz ağaç tespiti yapılarak) onlarin görüşleri ve kontrolü altında (insanımız yaşlı verimsiz ağacı iyi tanır) yapılmalıdır. Birileri menfaat sağlayacak diye kim vurduya getirilmemelidir…
Şunu da belirtmek isteriz ki biz yaşlı ve verimsiz ağaçların kesilmesine değil, bilinçsizce kesimine ve doğanın çölleşmesine karşıyız. Gelecek nesillere daha yeşil, oksijeni bol, suyu bol yani kısacası yaşanılabilir yeşil alanlar bırakmalıyız.
(Sonuna kadar, bu kesim işinden vazgeçilmesi için caba ve gayret göstereceğiz. İnşallah köyde yaşayan insanlarımız ve bizlerin bu arzu ve çabaları birileri tarafından görülür ve bu doğa katliamından vazgeçilir)

Sizlerin de bu konudaki görüş ve önerilerini bilmek isteriz..
Saygılarımızla…

Köprülü Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Adına

Başkan Erol Özkurt

Göz Atın

İstanbul’da Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri Yapılacak

İstanbul Maltepe sahili İBB etkinlik alanında 9-10-11-12 Kasım 2022 tarihlerinde Kars Ardahan Iğdır tanıtım günleri …

Bir cevap yazın