Koranavirüs Salgını, STK’ları Olumsuz Etkiliyor

Koronavirüs salgını (Covid-19) ile başlıyan karantina ve uygulamalar yüzünden insanların sosyal mesafe yüzünden biraraya gelemediği bu günlerde sivil toplum kuruluşları’da bu uygulamalarda etkilenen yerler haline geldi.

Dernekler, Vakıflar ve Platformlar gibi bir çok STK insanları bir araya getirip dayanışma geceleri, toplantılar ve yemekli geceler düzenlerdi. STK’lar ayrıca öğrencilere burs, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım gibi sosyal sorumluluk projelerinde yer alırlar. Koronavirüs salgını tedbirleri yüzünden STK’lar etkinlikler, toplantılar yapamaz hale gelirken, ekonomik kriz yüzünden yardım çalışmalarında sıkıntılar yaşamaya başladılar. Dernekler çoğu düzenledikleri dayanışma geceleri ve etkinlikler için satıkları bilet gelirleri ile Dernek merkezlerin kiralarını ve giderlerini karşıladıkları biliniyor.

Koronavirüs salgınının ekonomi başta olmak üzere bir çok alanda etkileri olacağı belirtiliyor. Pandemiyle birlikte ekonomik krizin derinleşmesinin sivil topluma etkilerinide göreceğiz.

STK’lar  çoğunlukla bazı destek ve bağışlarla faaliyetlerini yerine getiriyorlar. Bu bağış ve desteği sağlayan kurum ve kuruluşlar nasıl bir etkilenme geçirecekler ona bakmak lazım. Bunun STK özelinde ayrı incelenmesi lazım. Bazı STK’lar çeşitli vakıfların desteğiyle ayakta duruyorlar. Ekonomik destek veren kurumlar ve Vakıf kaynakları belli ölçüde bu kriz aşılıncaya kadar belki belli bir süre desteği sürdürebilir ama şirketler vb kaynaklar krizi gerekçe göstererek kaynakları kısabilirler.

Göz Atın

Orhan Çerkez: Doğduğumuz Topraklara Vefa Borcumuz Var

Kars Ardahan Iğdır Sosyal ve Dayanışma Derneği (KAR-DER) Başkanı Orhan Çerkez, yaptıkları çalışmaları anlattı. KAR-DER …

Bir cevap yazın