Ormanların Kardeşliği Platformu Göle’de Toplandı

İki ay önce kurulan Ormanların Kardeşliği Platformunun Ardahan Göle ilçesinde gerçekleştirdiği toplantıda tarihi kararlar alındı.
4 Agustos 2020 Salı günü Göle belediyesi salonunda yapılan, moderatörlüğünü platformun genel koordinatörü Gazeteci Mustafa Küpeli’nin yaptığı toplantı 4 saat içinde ormanları sahiplenme, yaşatma ve fıdanlaşma kararları alındı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ormanların Kardeşliği Platformunun Sözcüsü Asım Karabacak, katilim ve ilgiden dolayı konuk, protokol ve hemşehrilerine teşekkür ederek konuşmalarını şöyle sürdürdü;
Kars Ardahan İğdır ve Erzurum STK’larının ortak talebiyle kurulmuş olup serhat bölgesinin doğal zenginliklerinin korunması ve ekonomik potansiyelinin değerlendirilnesi amacıyla 25 farkli alanda faaliyet göstermektedir.
Ilk çalışma alanımız Gole ormanları olmustur.18-06-2020 tarihinde Tarım ve Orman bakanlığındaki görüşmemizde dile getirdiğimiz taleplerimiz olumlu karşılanmış olup süreci takiben yaptığımız Göle toplantısına katılan Erzurum Orman bölge müdür yardımcısı ve ekibi, uygulamaya geçmek üzere gereken somut adımları atacaklarını ifade ettiler.
Özellikle her köye 1000 fidan dikimi ve ağaç kesim sürecini takip edilmesi için köy muhtarlarını yazılı olarak yetkilendireceklerini belirtiler. En önemlisi ormanlarda ağaçların ayakta kesilmesi ihale yoluyla müteahhait firmalara verilmesinin yerine eskiden olduğu gibi orman işletme müdürlüklerinın kontürolünde orman köylüsüne verilmesi,
Bal ormanları projesinin Uğurtaşı ve Göle Orman şefliğinin yetkisi alanında bu yıl hayata geçirilmesi,
Yapılacak fidanlaşma çalışmasi ‘nı takiben Göle de Orman İşletme müdürlüğünün tekrar açılması için yeniden saha raporlama çalışmasının başlaması için gerekli hazırlıkların yapılacağını dile getirdi.
Daha sonra konuşan Ardahan milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ise;
Binbir zahmetle mücadeleyle bize emanet edilen bu toprakların zenginliklerini koruyarak gelecek nesillere teslim etmek gibi ahlaki ve vicdanı borcumuz vardır. Bu yolda kaybedilecek tek bir dakikanın olmadığını bilmenizi isterim. Fidanların toprakla buluşturulması sürecinde buradaki ve Göle dışındaki tüm köy derneklerinin de muhtarlarımızla birlikte sorumluluk almalarını arzu ediyoruz . Böyle bir dayanışmayla projenin daha verimli ve anlamlı hale geleceğine inanıyoruz, dedi.
Daha sonra mikrofona davet edilen Göle kaymakamı Haluk Koç ise; bu bir memleket meseledir, bu anlamda herkes görevini hakkıyla yapacaktır. Fidanların muhtarlarca Teslim alınması, dikimi ve bakımı sürecinde olayın bizzat takipçisi olacağım . Açıkça söylüyorum, sorumluluklarını savsaklayanlara göz yummayacağım. Bir ağacın bir hayat olduğu bilinciyle hareket edeceğiz ve ona göre bu projeyi önemseyeceğiz .
Ormanları Kardeşliği Platformunun vesilesiyle Göle’de her köye bin toplamda 53 bin fidanı muhtarlarımız teslim aldıktan sonra fidanları usulüne uygun dikecek ve koruyacak bakımını yapacak. Bukonuda görevini yapmayanlar olursa müsama gösterilmeyecektir. İş yapmak ve sonuç alınmasında herkesten duyarlılık bekliyorum.
Çok heyecanlı geçen, nefes alınmadan devam eden toplantıda mikrofona davet edilen Erzurum Bölge Müdür Yardımcısı Faruk Bayraktaroğlu ise;
Ormanların korunması ve geliştirilmesine ılişkin teknik bilgiler verdikten sonra konuşmasına şöyle devam etti.
Ormanların Kardeşliği platformunun yetkilileri ve sn Milletvekilimizin Orman bakanlığında yapılan görüşmede verilen sözlerin tamamını yapmak üzere bu toplantıya katıldık. Bakanlığımız toplam 53 bin fidan sözü vermıştı, biz bunu 66 bin fidana çıkardık.
Fidanlar dikilmeden uzman ekiplerimiz bir hafta önce sahada yygulama eğitim çalışmaları yapacaktır.
Ağaçların ayakta kesimi bundan sonra işletmelerimizin Kontrolünde orman köylülerine ysptırılacak.
Bal ormanlarını bu yıl hayata geçireceğiz.
Muhtarlarımızın yetkilendirilmesi için ayrı bir çalışma yapacağız.
Ormanları kaçakçılardan korunması için Sn. Küpelinin Gizli kamera ve fotokont teklifi harika bir fikir bu sistemlerin kurulması için Platforumla hem fikiriz. Bu konuda çalışmaları acilen başlatacağîz.
Toplantıya katılan Muhtarlar ve STK temsilcilerinin kontrolsüz kesimlerin ve kaçakçılığın önlenmesine yönelik sorularını yanıtlayan Bayraktaroğlu; kesim ormanların geleceği, kendini yenilemesi ve gelişmesi için teknik bir zorunluluktur. Ormanlara zarar veren kaçakçılar hakkında gereken ne varsa yapılacaktır.
Daha sonra mikrofona davet edilen Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin ise; ev sahibi olarak konuklara teşekkür etti ve çalışmalara destek olacaklarını belirtti.
Son olarak mikrofona davet edilen Göle köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç ise; kesimlerin takibi ve kontrolü
için mutlaka işbirliği olmalı ve platformun bu olumlu projesi herkes tarafından sahiplenilmelidir.

GÖLE BULUŞMASININ SONUÇ BİLDIRGESI

Kapanış konuşmasını yapan platform sözcüsü Asım karabacak , toplantının çok verimli geçtiğini belirterek ” umuyor ve inanıyoruz ki, bu buluşma Göle ormanlarının geleceği için hakikatli bir çözümün ilk adımı olmuştur.
Özellikle bölge müdürlüğünün göstediği duyarlılık, ormanlarımızın geleceği adına sevindirici olmuştur.
Kaldı ki Göle ‘nin sahip olduğu ve korunmayı bekleyen başka zenginlikleri de vardır. Türkiye coğrafyasının bir başka bölgesinde bulunmayan ve bin yılların eseri olan çayırlarımız , akarsularımız, yaylalarımız, dağların zirvelerinde 12 ay durabilen kristal karımız, kayak pistimiz, iklim koşullarımıza uyumlu montofon inek ırkımız, 2,500 çeşit endemik çiçeğiniz , bu ülkenin tek organik kaşarı olan kaşar peynirimiz , envai çiçekten Neşet eden balımız , kış sofralarının eşsiz lezzeti kazımız, ilaç değerinde deri peynirimiz… Ve tertemiz havamız, topraklarımız..
Evet bu potansiyelleriyle Göle keşfedilmeyi ve sahiplenmeyi bekliyor.
Mesela ; Trabzon’un uzungölü ve Ayder yaylasını, 1 yılda riyat’tan Trabzon’a gelen uçaklarla 1 milyon petrol zengini türist ziyaret ediyor. İddamiz şu ki; Göle sahip olduğu ve ama keşf edilmeye bekleyen bu zenginlikleriyle , uzungöl’den, ayder’den çok daha cazip bir yerdir. Tek eksiğimiz , bu konudaki toplumsal farkındalık ve bilinç eksikliğidir. Göle, Türkiye’ye yayılmış onbinlerce göçeriyle, sahip olduğu birikimli insan malzemesiyle ve en önemlisi hâlâ bu topraklara sımsıkı sarılmış dirayetli halkıyla bunu başaracaktır. Birbirimize aklımızı katacağız, bu topraklara vicdan borcumuzu hatırlayacağız, köklerimizi unutmayacağız. Farklılıklarımıza tahhammül gösterip memleket ortak paydasında dayanışıp birlikte yürüyeceğiz. Hepsi bu, gerisi kendiliğinden gelecektir. Kendimize güvenelim. Birbirimize saygı duyalım.
Bu düşünceden hareketle ;
Göle’nin bütün bileşenlerini bir araya getiren ve bütün konu başlıklarını dert edinen , gelecek için projeler üretecek bir GÖLE ÇALIŞTAYI fikrinin hayata geçirilmesini öneriyoruz . Bu hem gerekli hem de mümkündür. Memleketimizin geleceği için bunu başarmaya mecbur ve mahkümüz.
Bu süreçte herkesin sunduğu katkıya minnetarız.
Sağolun, varolun

Kaynak: Serhat Birikim

Göz Atın

Sarıyer Ardahan-Kars İli Çevre Köyleri ve Dayanışma Derneği Kuruldu

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Tekçe Başkanlığında İstanbul Sarıyer ilçesinde Ardahan-Kars …

Bir cevap yazın