Serhat KAI Derneklerinden Azerbaycan’a Destek Açıklaması

İstanbul Büyükçekmece’de Serhat İlleri Kars, Ardahan ve Iğdır Derneklerinden 24 Ekim 2020 Cumartesi günü yapılan toplantıda Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çıkmalarını istediler.

Büyükçekmece’de yapılan kahvaltılı basın toplantısına TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası dostluk grubu başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekilli Şamil Ayrım, Türkiye Azerbaycan İş İnsanları Birliği Koordinatörü Aygün Aliyeva, Ak Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı Murat Çelik. Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Tuncer Dağ ve Genel Koordinatörü Zafer Aras, Esenyurt Kars Kültür Evi Başkanı Ender Aslan, İstanbul Ardahan Kültür Evi Başkanı Efrail Çifçi, Esenyurt Posof Dernek Başkanı Mihrican Deniz,  Esenyurt Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Gazanfer Karakaş, Ak Parti Esenyurt Kadın Kolları Başkanı ve Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Duygu Koç Şimdi, Esenyurt Belediyesi AK Parti Meclis üyesi ve Esenyurt Hanak Dernek Başkanı Togay Çoban, Esenyurt Belediyesi Ak Parti eski Meclis Üyesi Mercan Koç ve siyasi parti temsilcileri, bölge bürokratları, sivil toplum kuruluşları (STK), muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

TOPLANTI SONRASI YAPILAN BASIN BİLDİRİSİ ŞÖYLE:

Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında yaptığı işgal ve işgal ettiği topraklarda Azerbaycanlı kardeşlerimize yaptığı soykırım ve işkence halen hafızalarımızdadır. Yukarı Karabağ’ı 30 yıla yakın süredir işgali altında tutan Ermenistan’ın, Azerbaycan topraklarına yaptığı saldırılar ile başka amaç ve hedefler peşinde olduğu gözlerden kaçmamaktadır.

Ermenistan’ın yaptığı bu saldırılar asla kabul edilemez.

Saldırılarda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize ise acil şifalar diliyoruz.Ermenistan,pervasızca, uluslararası hukuka aykırı ve kural tanımaz bir biçimde sivillere yönelik gerçekleştirdiği bu saldırılar ile Azerbaycan’ı ve dünyayı test etmeye çalışmaktadır.

Yaptığı bu haksız eylemlere de destekçilerinden sahip çıkmalarını beklemektedir. Ancak Ermenistan şunu iyi bilmeli ki! Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında 84 milyon Türk kardeşi bulunmaktadır. Azerbaycan’ın acısı bizim acımızdır.Kardeş ülke Azerbaycan’ın sürekli yanında olmaya devam edeceğiz.

Eğer bugün Ermenistan’ın, Azerbaycan’a yönelik saldırıları,

bölgede, Kafkasya’da yeni bir kaos çıkarma çabası içeriyorsa da bu kaostan nemalanmaya çalışan güçler asla başarılı olamayacaklardır.

Bölgesinde ve dünyada güçlü bir lider ülke olan Türkiye, gerek ülkemizin milli çıkarlarına gerekse Azerbaycan halkına yönelik hiçbir oyuna müsade etmeyecektir.

Terör meselesinde, Kıbrıs meselesinde, Ege meselesinde, Doğu Akdeniz meselesinde haklılığını ve kararlılığını tüm dünyaya gösteren Türkiye, Güney Kafkasya meselesinde de haklılığını ve kararlığını ortaya koymaktan hiçbir zaman çekinmeyecektir.

Bölgede barışın tekrar tesisi için Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesi ve Ermenistan’ı şımartan güçlerin de bu ülkeye yönelik destekçi tavırlarına bir an önce son vermesi gerekmektedir.

Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla gerçekleştirdiği savunmayı sonuna kadar destekliyor,

Karabağ meselesinde bugüne kadar sessiz kalan uluslararası örgütleri de Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi ve bölgede barışın tesis edilmesi için çaba göstermeye davet ediyoruz.”

Büyük şair Bahtiyar Vahabzadenin de mısralarında dediği gibi ;

Hardan senin oldu bizim Karabağ ?

Adı sahibini demir mi aşkar?

Hoşlukla vermezler toprağı ancak

Kanla mühürleyip zorla alırlar.

Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Adına

Büyükçekmece Kars Ardahan Iğdır dernek Başkanı

Burçay Yıldız

BİLDİRİYİ İMZALAYANLAR ;

Şamil Ayrım – Ak Parti İst Mv- Türkiye Azerbeycan Dostluk grubu Başkanı

Tülay Kaynarca – Ak Parti ist Mv

Gürsel Tekin – CHP İst Mv

Gökhan Türkeş Öngel – MHP il Bşk Yrd.

Kaider Kars Ardahan Iğdir Büyükçekmece

KAi Beylikdüzü Derneği

Esenyurt Kars Kültür Evi

Esenyurt Ardahan kültür Evi

Esenyurt Iğdırlılar Derneği

Kars iş insanları Derneği

Çatalca Kars Derneği

Silivri Kars Derneği

Kars Digor Derneği

Tokat Federasyonu

B. Çekmece Tokat Derneği

Sivas Federasyonu

B. Çekmece Tokat Derneği

Trakyalılar Derneği

Erzurum Derneği

Muhtarlar Derneği

Rizeliler Derneği

Gürünlüler Derneği

Esenyurt Kent konseyi

Esenyurt Esnaf Odası

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Cavid 19 belasına rağmen 60 kişi planlanan organizasyona 90 kişilik katılım sağlayan, organizasyona destek veren STK’lar,Bürokratlar, Siyasi parti İlçe Bşk. Basımımızın Güzide temsilcileri ve tüm gönül dostlarını sonsuz teşekkür ederiz.

Kaider Kars Ardahan Iğdir Büyükçekmece Derneği yönetimi adına

Başkan

Burçay Yıldız

Göz Atın

Göle Kayak Merkezi 2022 Kayak Sezonu Açılışı Yapıldı

Ardahan Göle ilçe merkezinde bulunan ve iyi bir tanıtımı bir türlü yapılamayan Göle kayak merkezi …

Bir cevap yazın