Çin, vücut sıcaklığını gösteren gözlük üretti

Dünya patent sayısında liderlik koltuğunda oturan Çin, yeni bir icatla daha gündemde. Bu icat son günlerde tüm dünyanın mücadelede ettiği Covid-19 salgınıyla ilgili. Bu yeni icat yeni koronavirüsün yayılmasını engelleme işlevi görebilecek bir “artırılmış gerçeklik gözlüğü…”

Bir kızılötesi sensör ve bir kamerayla donatılmış gözlüğü kullanan kişi, karşısındaki insanların vücut ısısını -yani ateşini- görebilme olanağı tanıyor. Gözlüğü takmakla yetkilendirilen sağlık güvenliği görevlisi Chen Guoqiang, vücut ateşini saptayan gözlüğü bir haftadan beri taşıdığını; görevinin inovasyon parkında gezmek ve karşısındaki insanların ateşini kontrol etmek olduğunu söyledi.

Bu tür bir gözlük, termometreye kıyasla daha kullanışlı ve güvenli. Örneğin görevlinin karşısındaki ile sosyal mesafeyi korumasına elveriyor. “T1” olarak anılan gözlük, üretici firmanın açıklamasına göre sadece iki haftada geliştirildi. Bu arada  da bin adet gözlük ilgili makamlara endüstri parklarına ve okullara sayıldı.

Yüksek ateş, Covid-19 hastalığının esas belirtilerinden biri olarak sayıldığından bu tür yüksek teknoloji gözlükler salgına karşı mücadelede yardımcı oluyor; çünkü bu sayede pek çok zaman kaybı boş yere yapılacak testten kaçınılmış oluyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Göz Atın

Orhan Çerkez: Doğduğumuz Topraklara Vefa Borcumuz Var

Kars Ardahan Iğdır Sosyal ve Dayanışma Derneği (KAR-DER) Başkanı Orhan Çerkez, yaptıkları çalışmaları anlattı. KAR-DER …

Bir cevap yazın