Ankara ARDAFED’den Yazar Sona Polat Bilgin’e Destek Açıklaması

Merkezi Ankara’da bulunan Ardahan Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Canan Uzun Avşar’dan, Ardahanlı Yazar Sona Polat Bilgin’e destek açıklaması.

Ankara ARDAFED Kadın Kolları Başkanı Canan Uzun Avşar açıklaması şöyle:

Sevgili dostlar,
Geç tanımış olsak da tanıdığımıza çok memnun olduğumuz ve gurur duyduğumuz yüreği sevgi kokan hemşehrilerimizden Sona Polat Bilgin den kısaca söz etmeyi arzu ettim.
Söyleşilerinde, ” Sevgiden başka kazancımız yok” diyen yazarımız ömrünü ” geleceğimiz” dediği çocuklara adayan kadınlarımızdan biri.
Kırk yıllık yazım sürecine 35 tane çocuk kitabı sığdırmış. ” Yazmanın yeri ve zamanı yok. Yazmasam, bedenim boş çuvala dönüyor ” diyor .
Lise 2. sınıfta eğitim yarım kalan yazarımız, hayata yenilmemiş ve ömrünce eğitimin peşi sıra koşmuş. Lise diplomasını almış ardından hayalim” dediği üniversite sınavını kazanmış.
Çalışmayı ibadet olarak bilen Sona Bilgin” Oturmak nasıl bir duygu hiç tatmadım ” diyor ve ekliyor “16 yaşında hayatın bana bahşettiği karanlık yollardan geçerken, kendi ışığımı kendim buldum.Damlalardan dalgalar oluşturdum” diyerek devam ediyor” Sevgi dolu, paylaşmayı ve hoşgörü ve vefalı olmayı ilke edinen bir ailede büyümek en büyük kazancım ” derken yüreğinde ki çocuk sevinci yüzüne yansıyor.
İçinde ki çocuğu öldürmeyen, ve çocuk dünyasına girmeyi başaran Sona hanım ” Çocuklar benim güneşim.Onlar olmayınca üşüyorum” derken sevgiyle bakan ela gözleri buğulanıyor.
Sona Polat Bilgin yaşadığı her zorluğa rağmen hayellerini hedefe çeviren kadınlarımızdan biri. Ilkeleri doğrultusunda yaşamayı seven ve kendine saygısını ve güvenini kaybetmeyen yazarımız, kırk yıl uğraşıdan sonra hayellerini tek tek gerçekleştirmiş. Devlet memurluğunu kazanıp göreve başladığı an ilk maaşından ihtiyaçlarını giderip isteklerini ertelemiş. Maaşından azda olsa para biriktirmiş.
” Damlaya damlaya göl olur” atasözünü gerçekleştirmeyi başarmış. Doğduğu şehir Ardahan’da biri büyükler öteki istismar edilen çocuklarımız için iki oda donatmış. Vermiş olduğu emeklerle ön plana çıkmaktan hoşlanmayan yazarımız bireysel olarak doğduğumuz topraklara borçluyuz. Çünkü bugünkü başarımızı serhat şehire borçluyuz diyor.
Kalemi yüreği gibi sevgi kokan yazarımızın çocukken dilediği dileği de kırk yıl sonra kabül olmuş. 2010 yılında Eskişehir valiliğince TRT Tv “Yöreler Yarişıyor” programına gönderilmiş.Bir hafta boyunca Ardahan ın gelenek ve göreneklerini tanıtmış. Dört yarışmacı arasında birinci olmuş. Aldığı 10.000 tl para ödülünü basın karşısında kendisi gibi eğitimi yarım kalan kız öğrencilere bağışlamış. Eskişehirde yaşadığı o yıllarda Türkiye çapında ” Kadınlar yazıyor” şiir yarışmasindan “Babama Baba Demeden ” şiiri ile jüri 1. Ödülü kazanmış. Ödülünü çocuklara bağışlamış. 2014 yılında Eskişehir Valiliği ve UNESCO” işbirliği ile geçmişine sahip çıkan, topluma koşulsuz hizmet eden, söz namustur ilkesini yaşam tarzı yapıp verdiği her sözü yerine getiren lokmasını kuşlarla paylaşan, yüreği vefa nın durağı olan, çocuklar için hala durdurak bilmeden koşturan, maddi imkanı olunca 35 tane kitabını çıkarıp, akide şekeri ve balon alarak köy çocuklarına imzalayarak hediye etmek için uğraşan, gerçek dostlarının sevgileriyle mutlu olan, tebessümü esirgeyenlere, kahkahalarını savurmaktan mutlu olan mutlu ve umutlu Sona Polat Bilgin’ örnek kadın seçilmiş hayatı Türk Dünyası dünyası ve miraslar tarafından oyunlaştırılmış ve ” Alkışlanacak Kadınlar” sayfasında yer verilmiş.
Gittiği her yere kırçiçeği buketi yaptırmış Ardahan ‘ nın kırçiçeklerini getirdim diye takdim etmiş dostlarına. Bu güzel davranışı karşısında basın ” Serhat Şehir Ardahan’ ın Çiçek Kızı” demişler yazarımıza.
Ömrünü topluma ve doğduğu şehre adayan, ve “Acıların yüzölçümü kaç olursa olsun, hayat sana yenilmeyeceğim ” diyen ve kendi yayın evini kurmayı başaran bu örnek, hassas, duygu yüklü yazarımızı Ardahanlılar tanısın istedim. Selam olsun Sona Polat Bilgin gibi hayatın sillesini geri çeviren kadınlarımıza.

Sevgi ve saygılarımla
Canan Avşar Uzun

Göz Atın

Soyer: İzmir geleceğin aydınlık yüzü olmaya devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Dev Ajans bünyesinde çalışmalarını sürdüren …

Bir cevap yazın