Ardahan Barosu Seçim Açıklaması

Ardahan Barosu Seçimi, 3 Ekim 2020 Cumartesi günü Baro Hizmet binasında yapılması planlanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve İçişleri Bakanlığı tarafından alınan genelge ile 1 Aralık 2020 tarihine kadar yapılmayacağını duyurdu.

ARDAHAN BAROSU BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

BASINA VE KAMUOYUNA

15 Eylül 2019 tarihinde yapılan seçim sonrası Avukatlık Kanunu gereği 2 yıllık süre için Baro Başkanlığı ve organlarına seçilmiş bulunmamıza rağmen Anayasaya aykırı olarak müktesep hakkımız ihlal edilmiş ve Avukatlık Kanununa eklenen geçici madde ile görev süremiz dolmadan yeniden seçime gitme zorunluluğu getirilmiştir. Baro yönetimimizce Yasanın emri dikkate alınmak suretiyle genel kurul kararı alınmış ve 3.10.2020 tarihinde Ardahan Barosu mensuplarına 01/09/2020 tarihinde genel kurul çağrısı yapılmıştır.

Baroların Genel Kurul resmi süreçlerinin başlamasından 1 ay sonra ve genel kuruldan bir gün önce, Sağlık Bakanlığı’nın yazısı üzerine alındığı belirtilen İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli “tavsiye” genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulları’nın 02.10.2020 tarihli kararlarıyla açıkça yasaya aykırı olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından da 02.10.2020 tarihli karar ile il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının karar alması halinde baro genel kurullarının yapılamayacağına ancak siyasi partilerin kongrelerinin yapılabileceğine hükmetmiştir.

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 82. Maddesi Baro Genel Kurulları’nın son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde toplanacağını düzenlemektedir. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ve son olarak da YSK kararı ile çiğnenmiştir.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda Hıfzıssıhha kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmamaktadır. Hal böyleyken yasayla getirilen bir düzenlemenin genelge, kurul kararı gibi işlemlerle ortadan kaldırılması açıkça hukuka aykırıdır. Hukuka aykırı olarak alınan hıfzıssıhha kurulu kararlarını dayanak alarak baro genel kurullarını iptal eden ancak aynı kararında siyasi partilerin kongrelerini yapmalarında sakınca bulunmadığını beyan ederek virüsün toplantı seçtiğini ortaya koyan YSK kararı hakkında ise hukuki bir değerlendirme yapmak maalesef mümkün değildir.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının açıklandığı tarih olan 10 Mart’tan bu yana aradan geçen sürede, baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir “etkinliğin” ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesi, oy vermek ve baronun organlarını belirlemek yetkisine sahip bütün avukatların iradelerine ipotek koyulması anlamına gelmektedir.

Bu hukuksuzluğa karşı yasal yollarla mücadelemizi sürdüreceğimizi bildirmekle birlikte, bu hukuk tanımazlığın seçme ve seçilme hakkını keyfi olarak ortadan kaldırması bakımından hukuk güvenliği ilkesine ve demokrasimize telafisi imkansız zararlar vereceğini tarih önünde yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz.

Saygılarımızla.

Av.Osman Nuri Yıldız

Ardahan Barosu Başkanı

Göz Atın

Ankara Mamak’da Aile Yaşam Merkezi İnşaatı Bitiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Mamak Mutlu Mahallesi’nde yapımına başladığı aile yaşam merkezi inşaatının yüzde 95’i tamamlandı. …

Bir cevap yazın