Ardahan Çalıştayı için geri sayım başladı

Ardahan Üniversitesi ev sahipliğinde ve Ardahan Ekonomik ve Sosyal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (ARESAM) bünyesinde düzenlenecek olan Ardahan Çalıştayı için geri sayım başladı. 18-19 Kasım 2022 tarihlerinde iki gün sürecek çalıştayda, bürokrasi, üniversite, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve vatandaş temsilcilerinden oluşan 400’e yakın katılımcı-konuşmacı, 15 sorun alanını masaya yatıracak. Ardahan’da ilk defa düzenlenecek olan şehir çalıştayı, Türkiye’nin de en büyük il çalıştayı olma özeliği taşıyor.

Çalıştay, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü olmak üzere iki gün sürecek. Ardahan’ın ekonomisinden, yatırım imkanlarına, işsizliğinden markalaşma sorunlarına, tarım ve hayvancılığından enerji kaynaklarına kadar neredeyse bütün konuların ele alınacağı çalıştayda, ayrıca Ardahan ilinin içinde yer aldığı “TRA-2 Bölgesel Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir masa da bulunuyor. 18 Kasım saat 16:15’de başlayacak olan bu masanın katılımcıları ise Bölge Milletvekilleri ve Valilerinden oluşuyor. Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Kars illerinden müteşekkil olan TRA-2 Bölgesi’nin Ardahan Çalıştayı’na taşınmış olmasının amacı ise, ilin problemlerinin bölgesel sorunlardan ayrı düşünülemeyeceği gerçeğidir. Böylelikle geniş bir kapsamda tasarlanan çalıştayla, ilimizin detaylı bir MR’ının çekilmesi hedeflenmektedir. Sözü edilen sorun alanlarına ilişkin masa başlıkları ise şunlardır.

TRA-2 Bölgesel Sorunları ve Çözüm Önerileri

Ardahan Ekonomisi, Yatırım İmkanları ve Potansiyelleri

Ardahan’da Çalışma Hayatı, İstihdam ve İşsizlik

Ardahan’da Sınır ve Sınır Ticaretinin İmkanları

Ardahan’ın Coğrafya ve Turizmi

Ardahan’da Pazarlama/Markalaşma

Ardahan’da Kentleşme, Çevre ve Altyapı Sorunları

Ardahan’da Eğitim

Ardahan’da Engellilik ve Engelliler

Ardahan’da Göç

Ardahan’da Arıcılık

Ardahan’da Tarım ve Hayvancılık

Ardahan’da Kadın ve Toplumsal Cinsiyet

Ardahan’ın Enerji Kaynakları

Ardahan’da Sağlık

Çalıştay, Ardahan ilinin Kamu Kurumları, Üniversitesi, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Kalkınma Kuruluşları ve Vatandaşlarının Buluşma Platformu Olacak…

Ardahan Üniversitesi ev sahipliğinde ve Ardahan Ekonomik ve Sosyal Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleştirilecek olan çalıştayda Ardahan Valiliği, KAI (Kars-Ardahan-Iğdır) Vakfı, Ardahan Üniversitesini Kalkındırma Vakfı, ATSO (Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası), SERKA (Serhat Kalkınma Ajansı), KAIDER – (Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve Yardımlaşma Derneği), İstanbul-Ardahan Dernekler Federasyonu (İstanbul ARDA-FED), Ankara-Ardahan Dernekler Federasyonu (Ankara ARDA-FED) iştirakçi kurum ve kuruluşlar olarak destek verecekler

Çalıştay masalarına ise kamu görevlileri, bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşları, iş adamları, gazeteciler ve vatandaş temsilcilerinin yanı sıra Ardahan ili ile ilgili akademik çalışma yapmış bilim adamlarından oluşan 400’e yakın katılımcı-konuşmacı davet edilmiştir. Böylelikle “Ardahan Çalıştayı”, Üniversitemiz ev sahipliğinde, ilimizin  bütün dinamiklerinin bir platformda buluşarak görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdiği; bilgi ve tecrübelerini paylaştığı, gördükleri sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ifade ettiği ilk ve en büyük etkinlik olarak da kayıtlara geçecektir.

Ardahan’ın İlk; Türkiye’nin En Büyük İl Çalıştayı

İl ve ilçelerden bütün kurum amirlerinin masalarda katılımcı olduğu çalıştaya ayrıca ülkemizin dört bir yanından akademisyenler, Ardahanlı iş adamları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan 400 davetli, iki gün boyunca 15 masada görüş ve düşüncelerini dile getirecek. Böylelikle Ardahan’da toplumun bütün dinamiklerini oluşturan paydaşlar, ilk kez böylesine kapsamlı bir platformda, Ardahan’ın kronik sorunlarına ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini dile getirme fırsatı bulacaklar. Bu bağlamda çalıştay, kapsayıcılığı, katılımcı portföyünün genişliği, amaç ve hedefleri ile Türkiye’nin en büyük il çalıştayı olma özelliğini de taşıyor.

Çalıştay Birçok Çıktı Sağlamayı Amaçlamaktadır.

Kaynakları başlıklarına ait masaların oturumları yapılacaktır.

İkinci gün 19 Kasım 2022 Cumartesi günü, saat 09:30’da başlayacak oturumlarda Ardahan’da Çalışma Hayatı, İstihdam ve İşsizlik; Ardahan’ın Pazarlama ve Markalaşma Sorunları; Ardahan’da Engellilik ve Engelliler; Ardahan’da Tarım ve Hayvancılık; Ardahan’da Sağlık konuları ele alınacaktır.

19 Kasım 2022 Cumartesi günü öğleden sonraki oturumlar ise saat 13:00’da başlayacaktır. Öğleden sonra başlayacak oturumlarda ise Ardahan’da Sınır ve Sınır Ticaretinin İmkanları; Ardahan’ının Kentleşme, Çevre ve Altyapı Sorunları; Ardahan’da Göç; Ardahan’da Kadın ve Toplumsal Cinsiyet sorun alanları masaya yatırılacaktır.

Cumartesi günü, öğleden sonraki oturumların akabinde saat: 16:00’da ise çalıştay sonuç bildirgesinin ilanı ve okunması etkinliği ile çalıştay sona erecektir.

 

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …