Aşkın Bingöl: “İstanbul’da Yaşayan Ardahanlıları Spor Yapmaya Davet Ediyoruz”

İstanbul Sancaktepe’de hizmet veren Gymline sağlıklı yaşam ve spor merkezi ile Çekmeköy Teras Halı Saha Futbol tesisi işletmecisi Aşkın Bingöl, Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya’ya spor,iş hayatı ve memleketi Ardahan’a yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Serhat Yaşam: Aşkın Bingöl kimdir?

Aşkın Bingöl: 1990 istanbul doğumluyum. Babam Ardahan Çıldır Kurtkale doğumlu. 1970’li yıllarda İstanbul’a gelmişiz. 12 yaşımdan itibaren çeşitli Amatör Futbol kulüplerinde Futbol oynadım. Dumlupınar Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Bir denetim firmasının finans bölümünde 5 yıl çalıştım. Çalışırken Finans alanında yüksek lisansımı yaptım. 4 yıl önce evlendikten sonra sonra kendi sportif deneyimlerimle kendi işim olan bir sektörde yer almaya karar verdim. Yaptığım araştırmalar neticesinde Sancaktepe Dap Yapı Sitesi içinde yer alan kiralık bir tesisi 2018 Ocak ayında Gymline spor tesisleri olarak aktif hale getirdik. Açtığımız Fitness salonumuzda oldukça fazla ilgi görüyor.

Serhat Yaşam: Hocam futbol yaşantınız nasıl başladı ve halen hangi kulüpte devam ettiriyorsunuz?

Aşkın Bingöl:12 yaşımdan itibaren Üsküdar’da yaşadığım için ilk kendi mahallemin takımında oynamaya başladım. Daha sonra çeşitli Amatör Futbol Kulüplerinde 4-5 sezon futbol oynadım. Sonrasında Fatih Karagümrük Futbol takımına transfer oldum. Eğitim ile beraber birçok futbol takımında futbol oynadım. Üniversite eğitimimden dolayı futbola gereken ağırlığı veremedim. Daha sonra iş konusuna ağırlık verdim, iş konusunda başarılı olduğum düşüncesindeyim. Futbol ile bağımı hiç bir zaman koparmadım. Önceki sezonlarda formasını giydiğim Sancaktepespor’da yardımcı hocalık teklif edildi. Geçen sezonda önce yardımcı hoca olarak başladım. A takım teknik sorumlu hoca görevden ayrıldı, yerine A takım teknik sorumluluğu teklif edildi bende bu görevi kabul ederek Sancaktepespor’da başarılı bir sezon geçirdim. Aldığımız galibiyetlerle ligin alt sıralarından, orta sıralara çıkmaya başladık ve sezonu iyi bir yerde bitirdik. Bu sezonda Sancaktepespor Kulübü Başkanı kendisi de Ardahan Hoçvanlı’dır. Başkan Turgut Daş yeniden teknik sorumlu olarak devam etmemi istedi. Bende teklifini kabul ettim. Yeni sezonda Sancaktepespor ile başarılara imza atacağız.

Serhat Yaşam: İstanbulda Ardahanspor Futbol Akademisi kurdunuz. Futbol Akademisi ile amacınız nedir? Gelen tepkiler nasıl?

Aşkın Bingöl: İstanbulda Ardahanspor Futbol Akademisi fikri daha önce kafamda olan yapmak istediğim ve uygun zamanı beklediğim bir projeydi, bilgi birikim, Projenin amacı şu, İstanbul’daki Ardahanlıların gelip futbol oynayabilecekleri, Ardahanspor formasını giyip kendisini gösterebileceği bir alan yaratmak istedim. Aynı zamanda Ardahanlı çocuklar, gençler saha içinde futbol oynarken yine saha kenarında trübünlerde kendilerini destekleyecek, İstanbul’da yaşayan Ardahan hasreti çeken, Ardahan’ın yerel liglerde başarılı olacak kitleyi yakalamak isterim. İstanbul amatör kümede ve yerel liglerde 5 sene sonra belki profesyonel liglere adım atacak bir oluşum yapmak istedim. İstanbul’da olduğu için isim olarak İstanbul Ardahanspor olarak karar verdim.

Serhat Yaşam: Çekmeköy’de teras katında futbol tesisi açtınız.

Aşkın Bingöl: Çekmeköy nikah salonu yanında yer alan teras katında halısaha tesisimizi Haziran ayında devralıp zemini yeniledik, soyunma odalarını ve kafeteryasını yenileyerek hizmete açtık. Gayet güzel bir tesis oldu. Ardahanspor tesisi olarak her kesimden futbol aktivetisine katılmak isteyen çocuklar, büyükler isterlerse tesisimiz ziyaret ederek veya telefon ile rezervasyon yaptırarak gelip futbol oynayabilirler.

Serhat Yaşam: İstanbul Ardahanspor için İstanbul’da yaşayan Ardahanlılara bir mesajınız var mı?

Aşkın Bingöl: Futbol gerçekten spor anlamında, ahlaki anlamında iyi nesiler yetiştirmek için önemli bir faktör. Spor bir insanın fiziksel olarak, zihinsel olarak yetiştiren ve her zaman katkı sağlayan önemli bir faktör, yeterki doğru yapılsın. Biz burada akademisyen hocalarımız ile çocuklara iyi eğitimler verip spor anlamında hem de okul hayatında kötü alışkanlıklarında uzak tutacak ve sportif faaliyetlerde başarılı olacak bir gelecek hazırlamak istiyoruz. Amacımız bu. Bunun üzerine Ardahanlı gençleri, kardeşlerimizi, çocuklarımızı bu oluşum içinde bekliyoruz.

Serhat Yaşam: Gymline sağlıklı yaşam ve spor merkezi hakkında bilgi verirmisiniz?

Aşkın Bingöl: Gymline spor salonu’nu 2018’de kurduk. önce 2 katlı bir tesisti. Daha sonra alt katıda faliyete geçirdik 3000 m² alan ile hizmet veriyoruz. Şu anda 3 katlı bir tesis olarak hizmet veriyoruz. Fitness , Basketbol , Plates , Yoga salonlarımız ve 2 grup stüdyo ders salonlarımız var. Aktifete salonlarımızsa katılanlar Havuz ve sauna imkanlarımızdanda yararlanabiliyorlar. İstanbul’da Spor üzerine kurulmuş, en iyi mimari dizayn ile düzenlenmiş sayılı spor salonları arasında yer alıyoruz. Gün içerisinde aynı anda 200 kişiye hizmet verebiliyoruz. Haftanın 7 günü sabah 09.00’dan akşam 23.00’e kadar hizmet veriyoruz. Burada sağlıklı yaşam için doğru programlar ile hizmet veriyoruz. 2.5 yıl sonunda benim mutlu olduğum şey, gerek internet üzerinden gerekse birebir salonlarımızdan yararlanan müdavimlerimizden aldığımız olumlu beğeniler bizi mutlu ediyor. Sancaktepe ve Sarıgazi bölgesinde iyi bir ivme yakaladık. İnsanlar bizi seviyor ve severek geliyorlar.

Serhat Yaşam: Ardahan’daki spora ilgi ve spor salonu durumunu nasıl görüyorsunuz?

Aşkın Bingöl: En son 2019 Ocak ayında Ardahan’a gittim. Türkiye’de spor salonu sayısı %3 dür. Bu Dünya ortalamasının çok altında ama son yıllarda ülkemizde spor salonu sayısı artıyor. Ardahan’da spor anlamında çok gelişmişlik göremedim. Zaten yoğun kış şartları var. Geçim sıkıntısı ve zorluklarıda var, ben bunları gördüm. Ama Ardahan’ın büyümesi ile spor salonları ve imkanların artacağını düşünüyorum. Futbol olarak Serhat Ardahan bölgesel liglerde başarılı bir şekilde temsil ediyor. Ama kısıtlı imkânlarla ve ağır kış şartlarında zorlandığını biliyorum. Ardahan’a 13 yaşında gittim, 16 yaşında gittim. Ardahan son yıllarda Üniversite ve yeni TOKİ konutlarla önemli gelişme gösteriyor. Benim üzüldüğüm nokta Ardahan daha iyi yerlere gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bununda zamanla farkına varıldığını görüyorum. 30 yaşındayım. Önümüzdeki 10 yıl için önemli projelerim var, bunlar içinde Ardahan içinde projelerim var. Ardahan’da yöresel yiyeceklerimizin yeterince tanıtıldığını düşünmüyorum. Bu konuda İstanbul’da Ardahan ekonomisine katkı sunacak ve İstanbul’da Ardahan yöresel yiyeceklerimizin olacağı ve tanıtılacağı bir projem var. Örneğin Kaz eti yiyen bir daha yiyor. Bu konuda Ardahan’da bir fabrika veya İstanbul’da Restaurant düşüncem var, yöresel yiyeceğimizi en iyi şekilde tanıtmalıyız.

 

Göz Atın

İstanbul’da 3,5 Milyona Hizmet Edecek Metroya Onay Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Milyonlarca vatandaşın kullanacağı İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosunun yapımını kimse engelleyemeyecek. Projeler …

Bir cevap yazın