Bülent Aras, Sarıkamış’ta Ağaç Kıyımına Dikkat Çekti

Kars 27. dönem CHP milletvekili adayı ve kurultay delegesi Makina Mühendisi Bülent Aras, Kars Sarıkamış ilçesinde  Ormanlarında Sarıçam Ağaç kıyımına bu yılda devam edileceğini açıkladı.

Bülent Aras, sosyal medya sayfasında yaptığı açıklama şöyle:

Sarıkamış’ın sarıçam ormanlarında ağaç kıyımına bu yılda devam edilecektir. Doğa, çevre, turizm, erezyon ve orman varlığının korunması için buna dur denilmesi gerekmektedir:

1) Orman Genel Müdürlüğünün Erzurum Bölge Müdürlüğü ağaç kesim programına göre, 2019-2020 yılı İçin Sarıkamış ormanlarında kesilmesi planlanan miktar 110.000 m3’tür. Bunun toleransla 60.000 m3’ü 2019 yılında kesilmiştir. 2020 yılında kesilmesi planlananı da toleransı ile birlikte 60.000 m3’tür.

2) Sarıkamış ormanları halen karla kaplı olmasına rağmen damga çalışanlarınca bilinçsiz bir şekilde çürümüş, yaşlı ve kurumuş olan ağaçların dışında çoğunluk kesilecek genç ağaçların tespiti yapılmaktadır.

3) Sarıkamış ormanlarındaki ağaçların kesiminin dayanağı kuruma, çürük ve gençleştirme olarak gösterilse de, gerek kesilecek ağaçların tespitini yapan damgacı ve gerek fidan dikimini yapanlar idare tarafında eğitilmediğinden dolayı bilinçsiz bir kesim ve dikim olmaktadır.

4) 2019 yılında kesilen ağaçların hemen hepsinin kurumamış ve çürümemiş ağaçların olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Bilinçsiz kesim ve dikimden dolayı dikilen ağaçlar kesilenin çok altında olmasıyla Sarıkamış ormanlarının varlığı her yıl azalmamaktadır.

5) Sarıkamış ormanları atalarımızın bize yadigarıdır. Gelecekte Sarıkamış’ın çölleşme ile karşı karşıya kalması kuvvetle muhtemeldir.

6) Sarıkamış hepimizindir. Tüm Sarıkamış Halkının siyasi düşünce farkı olmaksızın bu katliama şimdiden dur demesi ve Sarıkamış’a sahip çıkması gerekmektedir.

Sarıkamış Halkının bilgisine, sevgi ve saygılarımla.

Göz Atın

İstanbul’un Skuter Eylem Planının Detayları

Skuter (Scooter) kullanımına standart geliyor. Gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı …

Bir cevap yazın