CHP’li Kurtuluş Özaydın: Devlet Mazotun Fiyatını Düşürmeli

Ataşehir CHP Belediye meclis üyesi ve Ataşehir meyve sebze halinde esnaf olan Kurtuluş Özaydın, Ataşehir Belediyesi hizmetlerini, KAR-DER çalışmalarını ve meve sebze hali esnafın sıkıntılarını anlattı. Kurtuluş Özaydın ”Esnafın en büyük gideri taşıma olduğu için en büyük maliyet mazot yakıtı oluşturuyor. Esnafa destek için devlet mazot fiyatını düşürmeli” dedi.

Kurtuluş Özaydın, yaptığı açıklama şöyle:

Kurtuluş Özaydın: CHP’li Belediyelerin kısıtlı imkanlarla pandemi döneminde Özelikle Başkanımız Battal İlgezdi, olmak üzere bütün Belediye Başkan yardımcıları canla başla çalıştılar. O dönem özelikle ülke gündeminde olan maske krizini Ataşehir Belediyesi kendi bünyesinde maske üretip bu sorunu çözdü. Ataevlerinde çalışan parsonele teşekkür ediyorum.

Koronavirüs yaşlı, genç dinlemiyor.  Ataşehir Belediye meclis üyesi genç arkadaşımız Uğurcan Demir’i kaybettik. Ataşehir Belediye meclisi olarak bütük bir kaybımız, en az Ailesi kadar üzüldük.

CHP hizmet anlayışı herkese eşit şekilde hizmet vermektir. Büyükşehir Belediyesinde bütçe kısıtlı ama İBB tüm ilçelere siyasi parti gözetmeksezinin destek vermeye devam ediyor. İBB İle Ataşehir Belediyesi uyum içinde çalışıyor.

Esnaf Bankalarda zamanında kredisini yatıramadığı, Banka sicili sıkıntılı olduğu için Esnaf yeniden kredi çekemiyor. Çiftçi esnafı için en büyük maliyet mazot fiyatın yüksek olması olarak görülüyor. Antalya’dan İstanbul’a bir kamyon gelip gitmesi için tüketği mazot 4 bin lira. Ambalajlama ayrı bir maliyet, Devlet bu konuyu kesinlikle el atmalı daha düşük maliyetle bir ambalaj sistemi ile destek olmalı. Daha sonra Domates tarlada 1 lira pazarda neden 5 lira deniyor. Taşıma ve ambalaj ürüne nerdeyse yarı maliyet ekleniyor. Mazot en büyük maliyet, devlet esnafa bu sıkıntılı dönemde mazot fiyatını düşürmeli. Ayrıca ürünlerin satımındaki vergi, aracı firmalar bu konuda batık durumda. Ataşehir’deki meyve sebze halinde pazarında 198 dükkan var. Bayrampaşa meyve sebze halinde 615 dükkan var. Gitsinler bu dükkan sahiplerin banka hesaplarına baksınlar, kulandıkları kredilere baksınlar.

Ataşehir’deki meyve sebze halinin taşınacağı yeni yerin inşaatı durduruldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yeniden ihale yaptı. Aynı firma mevcut ihale bedelinden yaklaşık 350 milyon tl daha düşük ihale ile yeniden inşaata yakın zamanda başlanacak. Ataşehir’deki meyve sebze hali yeri ise İBB yeşil alan olarak değerlendireceğini düşünüyoruz.

Pandemi döneminde KAR-DER olarak Ataşehir’de 300 ihtiyaç sahibi vatandaşa gıda kolisi ve nakdi yardım yaptık. Yaptığımız gecelerde 3.500 kişilik katılımlar oluyor. Siyasi partiler bile bu kadar insanı bir araya getiremiyor. KAR-DER yönetiminde olmaktan gurur duyuyorum.

Göz Atın

İBB’den 75 bin öğrenciye geri ödemesiz 4 bin 500 TL burs

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin üç yıldır artırarak devam ettirdiği ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesinde 75 bin …

Bir cevap yazın