Ermenistan İle Normalleşme Adımlarından Karslılar Ümitli

Ermenistan ile Kars  Akyaka ilçesinde 1993 yılına kadar devam eden ve gidiş gelişler için kulanıılan sınır kapısı kapanmıştı. Akyaka ilçesi 1993 yılında 27 Köy ile 18 bin nüfusu varken şimdi yoğun göç yüzünden nüfusu 10 bin civarına düşmüş durumda.

Kars’ın en doğusunda yer alan Akyaka ilçesi Tren Rayları kaderine terk edilmiş durumda. Bu durum yakın zamanda değişebilir. Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu’nun Aralık ayında yaptığı açıklamada Ankara ile Erivan arasında uzun yıllar sonra normaleşme adımları başlatıldı. Her iki ülkenin atadığı özel temsilciler yol haritası oluşturmaya çalışacak. Türkiye ile Ermenistan arasında uzun yıllar sonra ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılması, 1993 yılından bu yana kapalı olan Akyaka demiryolu sınır kapısının yakınında yaşayan Kars’ın Akyaka ilçesindekiler için önemli bir gelişme. Bölgedeki esnaf ve vatandaşlar, görüşmelerden ümitli ve sınırların açılmasını destekliyor. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver, Diplomatik ilişkiler başladığı zaman Ermenistan ile hızlı bir şekilde ticaret yapmak istediklerini ifade etti.

Göz Atın

Katılımcı Kentler Projesi Maltepe’de hayata geçiyor

Kamusal alanda iklim odaklı diyalog ortamları yaratmayı hedefleyen Katılımcı Kentler Projesi’nin ilk toplantısı İstanbul Maltepe …