Ertekin Baysan: Göle Kaşar festivali siyasete alet ediliyor

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Göle Dernekler Federasyonu Başkanı Ertekin Baysan, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya Futbol turnuvası, Göle kaşar festivali, Göle’de ağaç dikimi ve Göle federasyon çalışmaları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: Ertekin Baysan kimdir?

Ertekin Baysan: 1972 Ardahan Göle Tellioğlu Köyünde doğdum. İlkokulu Tellioğlu köyünde, Ortaokul ve Liseyi Göle’de tamamladıktan sonra 1989 yılında İstanbula göç ettik. İstanbul’a göç ettikten sonra özel bir şirkette yöneticilik yaptım. Daha sonra aynı sektörde işimizi kurduk. 1994 yıllında İletişim sektörüne geçerek kendi işimizi kurarak krizden fırsat ile çıkmış olduk. Aynı zamanda İnşaat, ulaşım ve hizmet sektöründe faaliyet gösteriyoruz.  Evli ve 3 kız çocuk babasıyım.

Serhat Yaşam: Önce İstanbul Göle Derneği sonrası İstanbul Göle Dernekler Federasyon Başkanlığı, Neden STK Başkanlığı?

Ertekin Baysan: Ezilen insanların yaşadığı bir bölgeden geldiğimiz için, sosyal ve demokrat bir ülke arzuladığımız, Türkiye’de bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorduk. Benim şahsi görüşüm, Türkiye’nin değişmesi, Türkiye’nin yerinde yönetilmesi ve bişeylerin değişmesi gerektiği anlayışım vardı. Genelikle siyaset üstü düşündüm. 2012 yılında Göle Derneği yönetimine girdim.1 yıl sonra Başkan olan Bülent Sarıtaç istifası sonrası yönetim kurulu kararı ile Göle Dernek Başkanığı’na getirildim. Ben Dernek Başkanı olmadan önce Gölelilerin %100’ünü tanıdığımı sanırdım. Göle Dernek Başkanı olduktan sonra Gölelilerin %10’nu tanıdığımın farkına vardım. 2 yıl sonra Göle Dernek genel kurulu oldu, yeniden beni seçtiler.2 yıl daha Göle Dernek Başkanlığı yaptıktan sonra Göle Federasyonu kurucu başkanı olduk.

Serhat Yaşam: Göle Federasyonu kurulması için talep mi vardı?

Ertekin Baysan: Yapılan Göle Derneği kongrelerinde her zaman Federasyon kurulması isteği oldu.Yapılan genel kurularda Göle Federasyonlaşsın diye alınan genel kurul kararları vardı. Göle kanat önderleri ve her kesimle görüşerek Göle Dernekler Federasyonu kurulmasına karar verdik. Şu anda Federasyonumuza bağlı 38 üye köy Derneğimiz var.

Serhat Yaşam: İstanbul’daki Ardahan ve Göle STK’ları Siyasette, Bürokraside yeterince etkilimi?

Ertekin Baysan: İstanbul’un 39 ilçesi içinde 3 önemli ilçe Belediyesi’ni Ardahanlılar yönetiyor. Bu STK’ların başarısı değilde neyin başarısı.Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Esenyurt Belediye Başkanı Belediye Başkanı hemşehrimiz seçildi.

Serhat Yaşam: Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt seçilmesinde Göle Dernekler Federasyonu katkısı ne seviyede oldu?

Ertekin Baysan: Öncelikle CHP yönetimine teşekkür ediyorum. Kemal Deniz Bozkurt zor şarlarda aday gösterildi. Kars, Ardahan, Iğdır ve bölge STK’ların desteği ile oldu.Hakkımız olan bir hemşehrimizin, Kemal Deniz Bozkurt’un adaylığı kesinleşince Göle Dernekler Federasyonu olarak bir açıklama yaparak tüm çalışmalarımızı durdurarak sadece 31 Mart yerel seçimlerine odaklandık. Federasyon merkezi ve özelikle Esenyurt’taki üye Köy Dernek merkezlerini adeta bir ilçe seçim bürosu olarak çalışmalarla hemşehrimiz Kemal Deniz Bozkurt’a destek için çalıştık.

Serhat Yaşam: Göle Kaşar festivali yapılacakmı?

Ertekin Baysan: Göle Kaşar festivali siyasete alet ediliyor. Bence Kaşar Festivali yapılmamasının sebebi siyasi. Yerel siyasetin o gün yeterli şartlarda becerisi, gücü, imkanı yada misafirperverliği olmamasından kaynaklanıyor. Kaşar Festivali Göle Belediyesi tekelinde değil ama götürülüp oraya dayatılıyor. Asıl bunu başlatan Göle Derneğidir. Yani Patenti Göle Derneğidir. Ayrıca Göle Belediyesi ve Göle Kaymakamlığı ortaklaşa yapılan bir etkinliktir. 3 ayaklı bir Kaşar festivalidir.Orada 18 Kaşar üreticisi var ve onlara Süt satan gelir elde edip para kazanan köylüler var. Şu anda Göle Kaşarı markalaştı. Şimdi Kaşarcı arkadaşlar artık reklama ihtiyacımız yok diyorlar. Bu yanlış bir anlayış.Yılda bir defada olsa burdan insanlar orayı gidip alışveriş yaparak oradaki esnafada katkı yapması lazım. Büyük şehirlerden memleketimiz arasında güçlü köprüler kurmalıyız. Bu yıl kesinlikle Festival yapılacak.Temmuz’un ikinci haftası Göle’de bir etkinlik yapacağız. Önümüzdeki ay geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Ama bu Festivalin adı artık Kaşar festivalimi olur, Sarıçam Festivalimi olur, Göle Şenliğimi olur buna Göle halkı karar verecek.

Serhat Yaşam: Son günlerde Doğu Ekspresi Treni son durağı Ardahan olsun diye girişimler ve toplantılar yapılıyor. Bu konuda Göle Federasyonu olarak bir girişiminiz var mı?

Ertekin Baysan: Doğu Ekspresi Trenin Kars’tan geçip son durağı Ardahan olması olmazsa olmazımızdır. Hatta Ardahan ve sınırı geçip Gürcistan Batum’a kadar ulaşması gerekir. Çünkü artık Dünya globaleşti öyle bakmak lazım. Bakın Doğu Ekspresi Ankara’dan çıktıktan sonra gecenin bir vakti Kars şehir merkezine varıyor. Gece saat 03’te oraya giden yerli Turist şehir merkezinde ne yapsın. Bu konuda Doğu Ekspresi Trenini kulanan dostlarımızdan şikayetler geliyor. Bununla ilgili yetkili mercihlerebir dilekçe sunduk. Doğu Ekspresi treni gündüz saatlerinde Kars’a ulaşsın bu şekilde çıkış saatleri ayarlansın diye. Ayrıca Doğu Ekspresi Treni son durağı Ardahan olması için çabalarımız devam ediyor.

Serhat Yaşam: Önümüzdeki süreçte teklif gelirse siyasete girmeyi düşünürmüsünüz?

Ertekin Baysan:Asında siyaset hayatımızın her yerinde var zaten. Şöyle bir alışkanlık var önce STK Başkanı sonra Belediye Başkanığı ardında Milletvekili ben öyle düşünmüyorum. İstemediğimi  2019 yerel seçim öncesi kanıtladım. O dönem bizat bir siyasi parti genel Başkanı tarafından Göle Belediye Başkan adayı olmam için teklif geldi. Ben bu teklife çok memnun oldum, fakat ben İstanbul’da yaşıyorum, Benim herşeyim Göledir. Ama Göle’de çok değerli siyasetçi hemşehrilerim var. Bu konuda sorunları yerinde tespit eden ve zaman ayıran arkadaşlarımızın olduğunu düşünerek o teklifi kabul etmedim.

Serhat Yaşam: Futbol Turnnuvası düzenliyorsunuz. Gelen tepkiler nasıl?

Ertekin Baysan: Futbol Turnuvası daha önce İstanbul Göle Derneği yapıyordu. İstanbul Göle Dernekler Federasyonu çatı olduğu için bu yıl ilk defa biz yapıyoruz. Artık her yıl düzenli olarak Futbol Turvusaı yapacağız. Hatta bir müjdem var. İstanbul’da Göle Spor’u kuracağız. gençlerimizin daha kurumsal çalışması ve kendilerine yeni bir alan açmaları için fırsat olacak. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda belirli bir noktaya geldik.

Serhat Yaşam: Göle’de yapılan Ağaç kesimine yönelik tepkileriniz oldu. Göle’de Ağaç kıyımı var mı?

Ertekin Baysan: Göle Dernekler Federasyonu olarak Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçe gönderek kesilen Ağaçlaın yerine Fidan dikmek istiyoruz dedik. Bu konuda bize yardımcı olan devlet kurumlarını hızlandıran, dilekçemizi gündeme aldıran  ve bu konuda büyük katkısı olan Ardahan milletvekilimiz Orhan Atalay’a teşekkür ediyorum. Bizim talep ettiğimiz 57 bin Fidanı 10 yıl boyunca her yıl 5 bin 700 Fidan vererek destek olacaklar. Geçen yıl 5 bin 700 Fidanımızı alıp Gölede dikimini yaptık. Her Köye 100 ağaç dikilmesini sağladık. Ağaç katliamı sadece Göle’de değil Tütkiye genelinde var. Bu bir devlet politikasıdır. Devlet bu ağaçları kesip ekonomiye bir katma değer sağlayacağım diyor. Yerinede yeni Fidanlar dikeceğim diyor. Devlete göre doğru vatandaşa göre yanlış.

Serhat Yaşam: Taziye evlerini Kültür evine dönüştürme kampanyanız vardı. Köylerde bu dönüştürme uygalınıyormu?

Ertekin Baysan: Biz Göle Dernekler Federasyonu olarak Göle Kaymakamı, Göle Muhtarlar Dernek Başkanı ile bir toplantı yapıp Taziye Evlerin Kültür evine dönüşmesi konusunda karar aldık. Kaymakam bey Bu kültür evlerine ücretsiz Dijitürk yayını ve Lig maçlarının yayını ücretsiz sağlıyacağını belirtti. Göle Dernekler Federasyonu olarak tüm Köylerin Televizyon ihtiyacını karşılama sözü verdik. Göle Muhtarlar Derneği’de bu işin organizasyonunu üstlendi. Biz 30 köyün Kültürevi için Televizyonlarını gönderdik. Bu kampanya bir çok Ulusal TV kanalındada haber olarak yer aldı. Lig Tv içinde bir ilk sosyol sorumluluk projesi oldu.Biz Federasyona bağlı Gençlik meclisi oluşturduk, Harun Şerefoğlu başkanlığında. Bizim yaklaşık 370 gencimiz var. Biz bunu Futbol Turvuası ile taçlandıralım dedik. Futbol Turnuvasındada amacımız kazanandan çok gençlerin kaynaşmasını sağlamaktır.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey varmı?

Ertekin Baysan: Göle’nin 99 kurtuluş yıldönümünü Bin kişilik bir davetiyemiz vardı.Tüm hemşehrilerimiz katıldı.Selçuk Şirin gibi önemli bir bilim adamı hemşehrimizin Amerika’dan gelip hemşehrilerimize yeni bir yaşam, yeni bir yol, yeni, bir anlayış anlatması bizi mutlu etti. Göle’nin kurtluşunun 100 yılında şöyle bir projemiz var. İstanbul’un 39 ilçesinde Taksim’bir yürüyüş yapıp orda buluşmayı düşünüyoruz. Ayrıca biz ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilerimize Göle Dernekler Federasyonu olarak burs veriyoruz.

Göz Atın

Ardahan Kurtuluş Yıldönümü Ankara’da Kutlanacak

Merkezi Ankara Çankaya’da bulunan ve Başkanlığını Yücel Aktaş’ın yaptığı Ankara Ardahan İl Derneği, Ardahan ilinin …

Bir cevap yazın