Fatih Sinan Yılmaz; Siyasete dürüstlük ve ahlak çok önemlidir

Uluslararası Akreditasyon Organizasyonu (ULAK) Başkanı Fatih Sinan Yılmaz, Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya ile Ataşehir ilçesini ve ülkemizdeki siyaset gündemini konuştular.

Serhat Yaşam: Ülkemizdeki Pandemi süreci ve esnafın durumunu  nasıl görüyorsunuz?

Fatih Sinan Yılmaz: Öncelikle bütün Dünya ve ülkemiz Pandemi sürecinin ikinci evresini yaşamaktadır. Zannediyorum ikinci evreden sonra üçüncü evre ve daha sonra sonuca gidecek diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra ticarette esnafın faliyetlerini sürdüremediğini görüyorum. Farklı bazı sektörlerde büyük miktarda para kazanıyorlar. Bazen krizler fırsatlar arasında ilişki gibi. Aslında hükümetin şunu yapması gerekir. Muhtasar beyannamesi alınıyor. Kimse 30 günlük kira yerine mücbir sebepten dolayı kiranın yarısını almıyorum demiyor. Bunun dışında esnafın çalıştırdığı işçiler var, bunlar ile ilgili sıkıntılar var. İşyerlerin daraldığı her yerde kiralık ve satılık ilanları görüyoruz. Bunlar ülke ekonomisi için doğru şeyler değil. İş yapılan firmalar eskiden 2 veya 3 aylık çekler veriyordu. Şimdi 8-10 ay sonrasına çek vermeye başladılar. Büyük kuruluşların tahsilat sorunu yaşadığını görüyoruz.

Serhat Yaşam: Ülkemizdeki siyasi atmosferi nasıl görüyorsunuz?

Fatih Sinan Yılmaz: Siyasete atmosferin ısındığı seçim başlama fişeği olarak görülen kongrelerin yapıldığını görüyoruz. Bunda seçim süreçlerin işareti gibi görüyorum. AK Parti iktidarı döneminde seçimler zamanında yapılmaya başlandı. Son yıllarda Ak Partide eski bakan ve milletvekilleri arasında partiden kopuşların yaşandığını görüyoruz. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Maliye ve Hazine Bakanı Ali Babacan’ın dahil ayrılması parti için iyi şeyler değil. Çünkü onlarda bazı kitleler oluşturacaklar ve bazı kişileri kendi taraflarında tutarak oy toplayacaklar. Bu durumda siyasete yeni konjonktür oluştuğunu görüyoruz. CHP’de ise Muharrem İnce’nin farklı bir oluşum içinde olduğunu görüyoruz. Tabi buda CHP için yıpratıcı bir unsur olarak görülebilir. Kimilerine göre de görülmeyebilir. Diğer taraftan MHP’nin rakibi olarak görülen İYİ Parti ve köşeye sıkıştırılmış HDP’ye sanki yaşam hakkı verilmiyor gibi bir izlenim ve görüntü var.

Serhat Yaşam: 2023 öncesi bir erken seçim ihtimali görüyor musunuz?

Fatih Sinan Yılmaz: Bence Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranları ile ilgili anket ve analiz yapmadan böyle bir riskin içine girmez. Ama bu süreç 2023’ten önce bir erken seçim ihtimalinde göz ardı etmemek lazım. O yönde siyasetin evrildiğini görüyorum. Ben Cumhuriyetimizin 100.yılında 2023 yılında seçimlerin zamanında yapılacağını tahmin ediyorum. Ama erken bir seçim olasılığın yüksek olduğunu görmekteyim. Erken seçim ihtimali var. Çünkü kongreler yapılıyor. Seçim öncesi seçimin yapılacağı işaretler var. Veri fişeği ve işaret fişeği atılma anı gibidir. Dolaysıyla bunları göz ardı etmemek lazım. Ülkemizin refahı için el birliği ile mücadele etmemiz gerektiğini de biliyoruz.

Serhat Yaşam: Sizi yeniden siyasete görebilecek miyiz?

Fatih Sinan Yılmaz: Siyasete bazen bir kuyumcu veya sarafın altın araması gibi, eğer birisi derki sizinle yol arkadaşlığı dava arkadaşlığı yapmak istiyoruz derse, memleket için çalışılacaksa neden olmasın. AK Parti içerisinde Belediye Başkan adaylığı ve Milletvekili aday adaylığı süreçlerinde bulundum. İçişleri bakanımız Süleyman Soylu Demokrat Parti Başkanı olduğu dönemde Ataşehir’de Belediye Başkan adaylığı yaptım. Demokrat Parti’de Namık Kemal Zeybek’ten sonra genel başkan adayı oldum. Bütün bunları elle alırsak bizim geçmişte siyasetin içinde olduğumuzu bundan sonrada olacağımızı gösteren emareler. Tabi iş dünyası içerisindeyiz aynı zamanda siyaset ve sosyal hayat içerisindeyiz. Sivil toplumlar içerisinde memleketimizin en küçük sorunlarını konuşup çözüm yollarını tartışıyoruz. Siyaset kısa süreli bir iş değil. Siyasete dürüstlük ve ahlak çok önemlidir. İş hayatında ve siyasete dürüst olmayı ilke edindik çünkü Ailemizden böyle gördük.

Serhat Yaşam: Bir işadamı olarak Pandemi sürecini kısa sürede atlatacağımızı düşünüyor musunuz?

Fatih Sinan Yılmaz: Realist olmak lazım. Yakınımızda TIR garajı var. Her gün giden ve gelen TIR sayısında büyük gerileme var. İthalat ve ihracattaki büyük düşüşleri görmek lazım. Hükümetimiz ekonomi için önemli kararlar alıyor ve uyguluyor. Bu kararların uygulama aşamaları çok önemli. Bu süreç doğru yürütülürse inanıyorum ülkemiz gelişmekte olan ülkelerinin çok daha önünde yer alacak. Savunma sanayi ve Enerji politikası yönünde ciddi yatırımlar yapıldı ülkemizde. Ülkemizde hak, hürriyet ve Adalet mekanizmasının daha iyi çalışması genel refahı ve yatırımcılarında ülkemizde yatırım yapmasına vesile olacağına inanıyorum. Bunun yanında siyasete güven olgusu çok önemli. Bu geçici bir süre insanlarda korku ve tedirginlik hala devam etiğini görüyoruz. Pandemi sürecini zaman zaman iyi yönetemedik.

Serhat Yaşam: Ataşehir ilçesinde yaşıyorsunuz ve burada siyaset yapıyorsunuz. Ataşehir için ne söylemek istersiniz?

Fatih Sinan Yılmaz: Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin vatandaşlar ile kurduğu kişisel diyaloglar sayesinde seçimi kazandığını düşünüyorum. Başkan İlgezdi’nin çok iyi ve çalışkan bir kadro ile iş yaptığını düşünmüyorum. 2024 yerel seçimlerde Battal İlgezdi’yi tekrar Başkanlık makamında göremeyeceğimiz kanaatini taşımaktayım. 2024’te artık Battal İlgezdi Ataşehir’de olmayacak. Bundan eminim, bunu net olarak söylüyorum. Çünkü hem 3 dönem görev yaptı, hem de insanların AK Parti talihsizliği yanlış ilçe başkanları geldi. Yani başarısız ilçe başkanları geldi. Hatta önceki ilçe başkanlarından biri buradan kötü intibalar ile ayrıldı. Kendisi buradan suç işleyerek dosyalarla gitti. Ahlaklı olmak lazım, karekterli olmak lazım. İnsan ile yapılan siyasetin, kumaşının kaliteli olması lazım.

Serhat Yaşam: AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’i başarılı buluyor musunuz?

Fatih Sinan Yılmaz: Geçtiğimiz günlerde İsmail Erdem ile bir telefon görüşmesi yaptım. Şunu her zaman söylüyorum. AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’in yanında Hakkı Topçu, Akın Akyüz gibi tercübeli ve değerli insan ilişkileri iyi olan arkadaşlar var. Onlar dışında kalan arkadaşlar İsmail Erdem’i başarıya götürecek insanlardan seçili olmadıklarını düşünüyorum. Siyaset bir ekip işidir. Ekibini iyi seçen siyasetçiler daima başarılı olurlar. Ataşehir ilçesini de Sancaktepe gibi düşünmemek lazım. Ataşehir hazır bir lokma değil. Sancaktepe Ataşehir değildir. Ataşehir’de Sancaktepe değildir. Bunu çok iyi algılamak lazım. Siz Sancaktepe ilçesinde seçilebilirsiniz ama Sancaktepe ile Ataşehir’in sosyal ve demografik yapısı aynı değildir. Daha önce İsmail Erdem burada kaybetti. Tekrar başarılı olmak için bazı argümanları değiştirmek zorundasınız. En önemli argüman insan faktörüdür. Çünkü siyasete insanın insanı etkilemesi ile oy alırsınız. Bunları göz ardı etmemek lazım. Ben 2024’de Battal ilgezdi’nin Ataşehir’de kesin olmayacağını inanlardanım.

 

Göz Atın

Katılımcı Kentler Projesi Maltepe’de hayata geçiyor

Kamusal alanda iklim odaklı diyalog ortamları yaratmayı hedefleyen Katılımcı Kentler Projesi’nin ilk toplantısı İstanbul Maltepe …

Bir cevap yazın