Iğdır Atık Su Arıtma Tesisi Bitim Aşamasına Geldi

Iğdır Belediyesi Iğdır Atık su arıtma tesisi ve atık su kolektör hattı inşası bitme noktasına geldi. Halihazırda deşarj edilen atık sudaki kirlilik yükünün azaltılarak Aras nehrinin su kalitesinin artırılması ve halk sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunulması bekleniyor.

Iğdır il merkezi İpekyolu üzerinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Iğdır Belediyesi ve Avrupa Birliği ortak çalışmasıyla gerçekleştirilecek olan Iğdır Atık su arıtma tesisi Yaklaşık 88 km uzunluğunda atık su kolektör hattı ve 3 adet atık su terfi merkezi inşa edilmektedir. Iğdır Atıksu Projesi sayesinde Iğdır kentinin 2047 yılına kadar olan atıksu altyapı sorunu çözüme kavuşturulmuş olacaktır.  Yapılan çalışmalarda Iğdır Atık Su Arıtma Tesisi İnşaatının %80’i nin tamamlandığı belirtildi.

Iğdır Atık Su Arıtma Tesisi

70 bin metrekare toplam alan

Günlük 21 bin metreküp atık su arıtma kapasitesi

Şehrimizin atık su sorununu çözüme kavuşturulacak.

Halihazırda deşarj edilen atık sudaki kirlilik yükü azaltılarak Aras nehrinin su kalitesi artırılacak.

Arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılacak.

Atık Su Arıtma Tesisinden çıkan çamur, solar sistemle kurutularak enerji alanında yakıt, tarımsal alanda ise gübre olarak kullanılacak.

Kaynak: igdir.bel.tr

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …