Iğdır’da SERKA Destekli Projelerin Açılışı Yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Serhat kalkınma Ajansının Iğdır ilinde desteklemiş olduğu üç proje ile birlikte Iğdır Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete başlayan yeni 3 fabrikanın açılışını yaptı.

“130 milyon lira yatırım tutarına sahip tuz işleme ve ambalajlama tesisini, 93 milyon lira yatırım tutarına sahip tekstil fabrikasını ve 15 milyon lira yatırım tutarına sahip mobilya fabrikasını açıyoruz. Bu fabrikalar, Iğdırlı kardeşlerimize ekmek kapısı olacak.” dedi.

Iğdır’a yapılan yatırımlara değinen Varank, “Bu fabrikaların yanı sıra, Serhat Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız yaklaşık 22 milyon lira bütçeye sahip üç farklı projeyi de şehrimize kazandırmış oluyoruz. Toplamda 261 milyon liralık yatırım Iğdır’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Varank, “…Kalkınma Ajansımızın desteğiyle tamamladığımız yaklaşık 22 milyon lira bütçeye sahip üç farklı projeyi de şehrimize kazandırmış oluyoruz. Iğdır OSB Doğal Gazla Rekabet Gücünü Artırıyor Projesi ile sanayicimizin enerji giderlerini azaltarak daha düşük maliyetlerle üretim yapmalarına imkân tanımış olacağız. Tuzluca Doğa Parkı Projesi ile Tuz Mağaralarını sağlık turizmine kazandırarak şehrimizin ekonomisine yenilik getiriyoruz. Seralarda Üretim Kınalı Ellerle Buluşuyor Projesi ile de şehrimizdeki sera tarımını büyüterek tarımsal katma değerinin artırılmasına önemli bir katkı sağlayacak. Toplamda 261 milyon liralık yatırım Iğdır’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda Iğdır için 900 milyon liralık yatırım tutarına sahip 156 teşvik belgesi düzenlendiğini, bununla 5 bin 250 kişilik istihdamın önünü açtıklarını, KOSGEB aracılığıyla şehre 1600 işletmeye 90 milyon lira destek sağladıklarını ifade etti.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Kimdir, Erkan Sarıkaya Hayatı ve Biyografisi

Gazeteci Erkan Sarıkaya, 1974 yılında Ardahan Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi’nde doğdu. Dört kardeşin en …