İlter Avşar, Kars ve Ardahan Kaz Etini Türkiye’ye Tanıttı

İstanbul Maltepe sahilinde bulunan Avşar Cafe Restaurant işletmecisi İlter Avşar, Ardahan yöresel yiyeceği olan Kaz etini Ulusal TV Kanalarında ve gazetelerde tanıtarak bölgede Kaz yetiştiricilerinede büyük katkı yapıyor.

Sonbaharda havaların soğuması ve Kar yağması ile birlikte Kars ve Ardahan’da Kaz yetiştiren köylüler yaklaşık 8 aydır büyük emeklerle yetiştirdikleri Kazları kesmeye başladılar. Köylüler kestikleri Kazları kurutup  bir kısmını Kışın tüketmek üzere dolaplarına koydular. Kazların bir kısmınıda büyük şehirlerde yoğun talep gören Kaz etini satan işletmelere gönderdiler. Kaz etinin hiç bir baharat kulanılmadan kendi yağınıda pişirilip üstün bir lezzet ile yenilmesi ve eşsiz lezzeti ile adından söz ettiriyor.

Maltepe sahilinde bulunan Avşar Cafe Restaurant işletmecisi ve aynı zamanda Ardahan Eğitim Vakfı Başkanı olan İlter Avşar, son yıllarda Kaz etini ulusal medyada tanıtarak, Kaz etinin lezzetini ve ne kadar sağlıklı bir ürün olduğunu anlatarak, Kaz etini bir marka haline getirdi. Kaz etini duyanlar ise tadına bakmak için Kaz eti yenilen mekanlara yada Kaz eti satan işletmelerde temin ediyorlar. İlter Avşar’ın Kaz eti tanıtımı için gösterdiği çaba Kaz yetiştiren Köylülerin yüzünü güldürüyor. Son yıllarda artan talep yüzünden Kars ve Ardahan’da Kaz çiftlikleri kurulmaya başlandı. 2020 sonbaharında kesilen Kaz fiyatları ise yaklaşık 300 TL ‘den satılmaya başlandı.

Göz Atın

İstanbul’un Skuter Eylem Planının Detayları

Skuter (Scooter) kullanımına standart geliyor. Gelişi güzel parkların önüne geçilecek. Hız sınırıyla birlikte, eğitim şartı …

Bir cevap yazın