Sarıkamış Şehitleri 107. Yıldönümünde Etkinliklerle Anıldı

Sarıkamış Şehitleri, Kars Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılında düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. Sarıkamış Şehitlerinin 107. Anma etkinlikleri kapsamında 07 Ocak 2022 Cuma günü ekinlikler başladı.

Sarıkamış Şehitlerinin 107. Anma etkinlikleri kapsamında; Kars Valisi ve aynı zamanda Kars Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AK Parti Kars Milletvekilleri 65.Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ile birlikte Sarıkamış Kazım Karabekir Camii’nde aziz şehitlerimiz için düzenlenen Mevlidi Şerif programına katıldılar.

Mevlidi Şerif programının ardından Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Fatma Öncü ve binlerce vatandaşımız ile birlikte aziz şehitlerimizin anısına düzenlenen meşaleli yürüyüşe katıldılar. Sarıkamış Şehitleri anısına “ Karı Yorgan Eyleyenler” temalı kardan şehit heykellerinin açılışı gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde ise Jandarma Arama Kurtarma timleri tarafından yapılan meşaleli kayak gösterisi beğeniyle izlendi.

Sarıkamış Şehitleri’ni anma etkinlikleri kapsamında 09 Ocak 2022 Pazar günü de Kars Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç ve ülkemizin dört bin yanından gelen binlerce vatandaşımızın katılımıyla anma yürüyüşü düzenlendi.

Kars Müftüsü Yusuf Eviş’in duasıyla başlayana yürüyüşte, Türkiye’nin dört bir yanından Sarıkamış’a gelen binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile Kızılçubuk zirvesinden yürüyüşe geçti. Yaklaşık 5 kilometre yürüyüşün ardından Ayyıldız Tören Alanı’na geldi.

Sarıkamış Harekâtına katılan askerlerin kıyafetleriyle törende yer alan Sarıkamış 9’uncu Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı askerler, alandaki dev Türk bayrağının altında nöbet tuttu.

Milli Savunma Bakanı Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Kars Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ve Sarıkamış Belediye Başkanı Harun Hayali’nin anıta çelenk sunumunun ardından şehitler için saygı atışı yapıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası 9’uncu Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli Piyade Üsteğmen Mutlu Çelik ile Üstçavuş Emre Gencan, 107 yıl önceki Sarıkamış Hareketi ile ilgili bilgileri paylaştı.

Törende günü anlam ve önemini belirten konuşmalar Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı “Çelik Kanatlar Helikopter Ekibi’nin gösterisiyle tören sona erdi.

Göz Atın

İmamoğlu: İstanbul’u spor kenti haline getirmek istiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 20 farklı branşta faaliyet gösteren toplam 1.100 spor kulübüne malzeme dağıtımına …