Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği Yapıldı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ev sahipliğinde V. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü etkinliği yapıldı.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen V. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşma yapan Demirci, Kaz etine alınan coğrafi işareti ve Ardahan kazının katma değeri ve Ardahan ekonomisine katkıları hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Çalıştay’da Türkiye’de Kaz konusundaki birikimlerin değerlendirilmesi, güncel sorunların saptanması ve çözüm önerilerinin ortak akılla ortaya konularak geleceğe yönelik projeksiyonların oluşturulması, Türkiye Kaz yetiştiriciliğinin gelişmesi ve markalaşması konuları ele alındı.
Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliklerinin İlki Yozgat Bozok Üniversitesi’nde, İkincisi Muş Alparslan Üniversitesi’nde, üçüncüsü Kars Kafkas Üniversitesi’nde ve dördüncüsü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde beşincisi Ankara Üniversitesi gerçekleşen “Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinlikleri” altıncısının ATSO Başkanı Çetin DEMİRCİ’nin girişimleri sonucunda Bolu ve Balıkesir illerini geri de bırakan Ardahan Ticaret ve Sanayi odası ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.
VI. “Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği” 2023 Ekim ayında yapılması planlanmaktadır.
ATSO Başkanı Çetin Demirci’nin yaptığı açıklamada ”Odamız ev sahipliğinde yapılacak olan VI. “Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği” araştırma kuruluşlarımızda bu konuda çalışan uzman kişilerin bir araya getirilerek mevcut uygulama ve araştırma alt yapılarının ortaya konulması ve yeni işbirliklerine zemin oluşturulması, yapılacak olan araştırma ve yatırımların kalitesini artıracağı gibi, ülkemiz ihtiyaçlarına göre planlanmasını ve kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Kaz yetiştiriciliği konusunda daha fazla araştırma ve tanıtım yapılması bu üretimi sektör olma yolunda olumlu katkılar sağlamak adına önem arz etmektedir” dedi.

Göz Atın

Ardahan Kurtuluş Yıldönümü Ankara’da Kutlanacak

Merkezi Ankara Çankaya’da bulunan ve Başkanlığını Yücel Aktaş’ın yaptığı Ankara Ardahan İl Derneği, Ardahan ilinin …