Dünyanın en kirli adamı yıkandıktan sonra öldü

Dünya medyasında adı ”Dünyanın en kirli adamı” olarak haberleri yapılarak ünlenen İranlı Amou Haji, yıkandıktan birkaç ay sonra 94 yaşında yaşamını yitirdiği açıklandı.

İran’ın güneyindeki Fars Eyaleti’nde yaşayan adam, onu hasta edeceğini düşündüğü için yarım asrı aşkın bir süredir su ve sabundan kaçınıyor çevredeklierin onu temizleme girişimlerini de reddediyordu.

İranlı adam; yıkanmıyor, temiz giysiler giymiyor ve temiz gıdalar tüketmiyordu. Amou Haji, temiz giyinip temiz gıdalarla beslenmenin sağlığa ve bedene zararlı olduğunu düşünüyordu ve bu yüzden on yıllardır hiç yıkanmamıştı.

Haji, gençliğinden beri dervişlik yaşantısını seçmiş, toplum ve medeniyetten soyutlanarak yaşamayı tercih etmişti. Çok basit giysi ve gıdalarla Taş Devri insanını çağırıştıracak şekilde yaşıyordu.

İran medyasına göre Haji’nin en lüks yiyeceği “Ölü ve kokuşmuş hayvan eti”ydi. Piposu demirden, tütünü yapraklardandı.

Yaşadığı bölge halkı ona kedi, yılan, tilki, tavuk vb. ölmüş hayvanların etlerini götürüyor o da bunları toprakta birkaç gün beklettikten sonra kızartıyor ve yiyiyordu. 5 kg’lık bir yağ tenekesinden de günde 5 litre su içiyordu.

Yerel medya Haji’nin sonunda baskılara botun eğip birkaç ay önce yıkandığını aktardı. Yarım asrı aşkın bir süredir yıkanmayan Haji, yıkandıktan sadece birkaç ay sonra bugün yaşamını yitirdi.

Göz Atın

Dünyanın En Mutlu 7 Ülkesi

Finlandiya beşinci kez üst üste dünyanın en mutlu ülkesi oldu. Birleşmiş Milletler raporunda Mutlu ülkelerin …