Bir İnsan Niçin Yaşar ve Ömrünü Neye Vermeli?

Bütün insanlar gibi hepimiz yaşlanıyoruz. İnsan ömrünü harcarken bunu ne için verdiğine baktığımızda ya onuru için, ya para kazanma hırsı için  ya makam mevki için, yada sevdiği kişi içindir.

Peki insan niçin yaşar? Bana göre insan, olabileceği en iyi ve en olumlu insan olma çabası ile yaşar. İnsan neşe ve huzur vermeyen kişilerle bir arada olmak istemez. Yada neşe ve huzur vermeyen işlerde çalışmak istemez. Buda demek oluyor insanlar sadece yemek için değil, hayatan zevk almak için ve huzur bulmak için yaşar. İnsan Ömrünü yaşadığı hayata bir bedel veriyor. Ama verilen bedel kişiye göre değişiyor.

İnsan yaşamak için her ne kadar yemek içmek ve soyunu devam ettirmek şeklinde bilinse de, bu anlam insan yaşamını tam olarak ifade etmemektedir. Çünkü yaşam; her kişinin maddi ve manevi imkanlarına göre değiştiği gibi, düşünce ve kültürel yapısına göre de büyük farklılıklar göstermektedir. Evet insan düşünen bir canlı olarak sadece açlığını giderip soyunu devam ettirmek için yaşamamaktadır. Eğer durum böyle olsaydı, insanın dışındaki diğer bütün canlılarda açlığını giderip soyunu devam ettirdiğine göre, o zaman insan ile hayvanlar arasında hiçbir fark olmayacaktı.

Farklı kültürel değerlerde olduğu gibi insan yaşamının ana temeli olan benliğin oluşması, kişinin yetiştiği çevre, eğitim ve genel kültürüne bağlı olarak değişmektedir. Kişi zengin, fakir eğitimli, eğitimsiz, kültürlü, kültürsüz hangi kategoride bulunursa bulunsun, sahip olduğu kültürel dereceye göre kendisinde bir benlik oluşturarak, hep en iyisini ve en güzeline ulaşmak için yaşam mücadelesi verir.

Elbette yaşadığımız Şehir veya Köy beklentilerimize cevap vermeyebilir, elbette sevmediğimiz bir işte ailemizin geçimini sağlamak için çalışıyor olabiliriz, elbette okuduğumuz okul tam da hayallerimizdeki gibi olmayabilir, elbette aynı ailenin içinde tüm kardeşlerimizle aynı sevgi bağını kuramamış olabiliriz.

Günümüzde İnsanlar Dünyanın derdiyle yaşıyor. Yaşadığımız iklim krizi, artan işsizlik, artan gıda fiyatları, zamlar, çöken ekonomiler, depremler, patlayan volkanlar ve her yerde olan bakteri ve virüsler, toprağın ve suyun kirliliği ve insanı hasta eden kimyasallar, her geçen gün daha çok nüfusu artan ve büyüyen kentler buna benzer örnekler artıyor.

Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli? İnsan yaşadığı süre içinde ve yaşadıkları ile yaşatıkları için hayatında zaman içinde bir bedel öder. İnsan ömrünü sevdiğine verir, insan ömrünü çocuklarına verir, insan ömrünü işine ve kariyerine verir, insan ömrünü ülkesinin geleceğine verir, insan ömrünü ideallerini verir. Her insan yaşadığı süre içinde biyolojik ömrünü tamamlar. Ama insanlara ömrünü neye verir? Diye sorduğunuzda cevaplar farklı olabiliyor.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Pandemi sonrası zengin turist çekmek isteyen 6 ülke

Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesi ile tüm dünya turizminde hızlı bir canlanma görülse de bazı ülkeler gelen …

Bir cevap yazın