En Sevdiğim Dostum: Çıldırın Maralı

Maral kelimesi Azerice dili kökeninden gelmektedir. Maral anlamı ise Karadeniz ile Hazar gölü arasında dağlarda yaşayan kızıl benekli Geyik anlamına gelmektedir.

Ardahan Çıldır’lı Türk Halk Müziği Sanatçısı Burhan Yıldırım’ın söz ve müziği kendisine ait olan ”Çıldırın Maralı” Türküsü en çok sevdiğim ve dinlediğim Türkülerin başında gelir. Burhan Yıldırım sahne aldığı etkinliklerde sırf bu türküyü dinlemek için giderim. THM Sanatçısı Burhan Yıldırım bu türküyü çok sevdiğimi bildiği için beni gördüğü zaman bu türküyü mutlaka söyler. Bu türküye olan ilgim çok sevdiğim bir Çıldırlı arkadaşımı bana hatırlatmasıdır. Kafkas dağlarında özgürlüğüne düşkün Kızıl dağlarda gezen Geyiklerden olan Maral yani Çıldırın Maralı şarkısını dinlemek tutku oldu benim için. Kafkas dağlarıındaki Maral Geyik gibi heybetli duruşu olan, Kafası müthiş çalışan, alımlı ve çok güzel biri olan Ardahan Çıldırlı arkadaşım, benim hayatım bayunca tanıdığım ve gönlümde ayrı bir yeri olan değerli bir dostumdur. Aramıza bazen Dağlar, Ovalar hatta Denizler girsede benim ona olan tutkum hiç bitmedi. Kader insana bazen her istediğini söyletemiyor veya yaptıramıyor. Her insan mutlaka bir gün hayatının en değerli insanına raslar. Bazen bir sabun gibi elinizde kayıp gider, bazende uzaktan bakıp içinizde uhte olarak kalır. Ardahan Çıldır ilçesinde yaşayan veya orada doğmuş ve göç etmiş tüm hemşerilerim benim için değerlidir. Çıldırlı çok sayıda Arkadaşım ve dostum vardır. Ama bazen her şeyi konuşabildiğin ve ve yanında durduğun zaman huzur bulduğun ve her şeyi konuşup dertleşebildiğin insan sayısı çok azdır. İşte benim çok değer verdiğim Çıldırlı dostum ile konuştuğumda bir akrabadan daha yakın hissetim ve ölünceye kadar gölümde yer alacak değerli bir insandır. İnsanlar yaşarken hayatlarında çok tanıdığı olur ama dost diyebildikleri sayısı çok azdır. İşte benimde Çıldırın maralı dediğim arkadaşım en değerli dostlarımın başında gelir.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz sahibi

Göz Atın

Köylünün Hayatı Şehirlinin Hayali Oldu

Pandemi sürecinde özelikle Büyükşehirlerde yaşayanların sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar yüzünden zamanların çoğunu evinde geçirmek …

Bir cevap yazın