Gülümse, Ardahan’dasın!

Yaz aylarında büyükşehirlerden yaz tatilini geçirmek isteyen gurbetçiler ve emeklilerin yoğun ilgi gösterdikleri Ardahan’da özelikle çocukların mutluluğu görülmeye değer.

Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde Koronavirüs (Covid-19) salgını yüzünden Mart ayı itibaren 3 ay çocuklar ve 65 yaş üstü büyüklerin sokağa çıkmaları kısıtlanmıştı. Haziran ayı başından itibaren şehirler arası kısıtlamanın kalkması ile Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesine tatil için yoğun bir insan sirkülasyonu yaşanmıştı. İstanbul’da Koronavirüs salgını yüzünden evden kalmaktan sıkılan çocukların Ardahan köylerindeki mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Bir çocuğun  ”Gülümse, Ardahan’dasın” sözü herşeyi açıklıyordu.

İnsanlar genetik olarak Dünya’nın neresine giderse gitsin, mutlaka doğruğu yeri özler ve doğdukları toprakları görmek ister. Kars ve Ardahan yıllardır yoğun göç vermiş, fakat doğal güzelliği ile büyük şehirlerdeki emeklilerin yeniden dönüş yaptığı, bir yaşlı amcanın ”Kutsal topraklar” diye nitelendirdiği bölge artık huzurun adresi olmaya aday olmuş gibi görünüyor. Belikide huzur, yeşil meşe ağaçlarından oluşan ormanlar, binlerce çiçeğin yer aldığı dağlarda huzur ve mutluluk bulunuyor.

Erkan SARIKAYA

Göz Atın

Yapay Zeka Teknolojileri ve Hayatımıza Olan Etkileri

Yapay zeka, doğal zekayı taklit ederek insanlar tarafından yapılan bazı işlerin makineler ve robotlar tarafından …

Bir cevap yazın