Kişinin Kalitesini Dostları Belirler

Hayatımız boyunca çalışma ortamında, akrabalar arasında veya sosyal aktivitelerde çeşitli dostluklar yada arkadaşlıklar ediniriz. Beraber zaman geçirdiğimiz dostlarımız bizimde zamanla karekterimizin aynası oluyor.

En fazla zaman geçirdiğiniz 5 dostunuz akılı ise 6. akılı insan siz olursunuz. Eğer 5 aptal ile dost olup zaman geçirirseniz 6. aptal siz olursunuz. Edindiğiniz dostlarınızın fikirleri kirliyse, sizinde kalbiniz ve fikirleriniz ne kadar temiz olursa olsun, er ya da geç sizinde de kalbiniz ve fikirleriniz kirlenir.

İnsan ancak dostları kadar büyür, dostları kadar gelişir. İnsanın çapı, dostlarının çapı kadardır. Kişinin kalitesini, dostları belirler. Kim olduğunu bilmek isterse, kimlerle dost olduğuna bakmalı insan.

Hayatınızda gerçek dostlar edinin. Kişinin kalitesini, dostları belirler. Çünkü insan dostları ile büyür, dostları ile küçülür. Herkes, kendi ayarına, aklına göre dost edinir. Her kuş, kendi cinsiyle uçar. Kartallar kartallarla, Kargalar kargalarla.

Hayallerinizi, umutlarınızı, hedeflerinizi gerçekleştirmenize destek veren, sizi yüreklendiren, size omuz veren, sizinle aynı yöne bakan, aynı değerlere sahip insanla dost olmalı. Akıllı insan, kime akıl danışacağını bilen insandır. Akıl danışacağın insanla dost olun. İnsanın hayatında, mutlaka kendine öğüt veren gerçek dostları olmalı.

Bir insan dostlarını seçerken sosyal statü veya makam, mevki seçiyorsa, o kişide karekter eksiği vardır. Kendisinde eksik olanı tamamlamak için bir tercih yapıyordur.

Yüreği temiz insnla dost olun. Gerçek dostlar insana, mutluluğun yanında, iç huzuru verir. Unutmayın güveninize layık olmayan, sevgine de layık değildir. Güven, sevgiden önce gelir. Akıllı insan değerini ve güvenini ancak bunlara layık olana verir. Bir insana güvenmek için, o insanın “gerçek değerlerini” bilmelisiniz.

Sözde; herkes dürüsttür, adildir, anlayışlıdır, cömerttir, yardımseverdir, tutarlıdır, ahlaklıdır. İnsanın gerçek değerlerini sözü değil, davranışı gösterir.

Siz ihtiyacı kadar güvenen kimsenin dostluğundan sakının. Çünkü onun ihtiyacı bitince, egosunu tatmin edince; arkadaşlığı, dostluğu da biter.Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişen karakter yoksunları işte bunlardır.

Nasıl bir insan olmak istiyorsanız, o kalitede ve özellikte insanla dost olun. Çünkü arifle oturan, arif kalkar. Cahille oturan, cahil kalkar.

Erkan SARIKAYA

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Köylünün Hayatı Şehirlinin Hayali Oldu

Pandemi sürecinde özelikle Büyükşehirlerde yaşayanların sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar yüzünden zamanların çoğunu evinde geçirmek …

Bir cevap yazın