Köyde Hayat, Hayalimiz Oldu

Doğup büyüdüğümüz Anadolu’nun köylerinden ekonomik sıkıntılar yada daha iyi bir hayat için büyük şehirlere istemiyerekde olsa arkamıza uzuk uzun bakarak ayrılmak zorunda kaldık.

Göç edip geldiğimiz büyük şehirlerde ekonomik refaha ulaştığımızda yada sadece günlük geçimimizi sağlayacak düzeye geldiğimizde, yaşadığımız Apartman dairesinden veya şehrin trafik yoğunluğundan sesiz bir yer ve bahçesi olan toprakla uğraşıp bişeyler ekip biçerek yaşamak, yada bir Ahırda bir kaç Hayvan beslemek hayaleri görmeye başlarız.

Müstakil bahçeli bir ev sahibi olmak için ya çok zengin olmak gerekiyor, yada çok fakir. Çünkü büyük şehirlerde ancak ekonomik durumu iyi olan birisi bahçeli ev satın alabilir yada yaptırabılır. Bahçeli bir eve sahip olmak için diğer alternatif ise Anadolu’nun her hangi bir köyünde dedenizden veya babanızdan kalan bahçeli bir evde yaşarsınız veya köyünüzde sahip olduğunuz tarlanızda çok az bir maliyetle bahçeli bir ev sahibi olabilirsiniz.

Dünyada ve Ülkemizde devam eden Pandemi sürecinde, büyük Metropol şehirlerde sağlıklı bir yaşam için, şehir dışında temiz havası olan deniz kenarlarına yakın bögelerde yazlık evlerde yaşamak istiyenlerin yoğun talepi yüzünden tatil köylerinde Villa fiyatlarının iki misli pahalıya satıldığı konuşuluyor.

Köyde yaşayıp sıradan bir yaşam sürenlerin hayatını, büyük şehirde yaşayanların hayali haline geldi. Ormanda yürümek, bahçede meyve, sebze yetiştirmek, nehirde balık tutmak, bahçede yemek yiyip çay içmek ve Ailesi ile zaman geçirmek için yıllar önce doğdukları topraklarda eski günleri yaşamanın hayalini yapan kişi sayısı oldukça fazla olduğu görülüyor. Sonuçta bazılarının köyde yaşayıp beğenmedikleri hayatları, başkalarının hayali olabiliyor.

Erkan Sarıkaya

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

Yeni Nesil Teknoloji Hayatımıza Yön Veriyor

Son yıllarda hayatımızın her alanında kullandığımız teknoloji artık yaşam koşularımızıda etkilemeye başladı. Teknolojinin değişime uğrattığı önemli alanlardan …

Bir cevap yazın