Yapay Zeka Teknolojileri ve Hayatımıza Olan Etkileri

Yapay zeka, doğal zekayı taklit ederek insanlar tarafından yapılan bazı işlerin makineler ve robotlar tarafından yapılmasıdır. Yapay zeka, insanın doğal zekasını taklit ederek elde ettiği verilerle yinelemeli olarak kendisini geliştirme niteliklerine sahip sistemler veya makineler anlamına gelir. Yapay zeka, insan zihninin problem çözme ve karar verme yeteneklerini taklit etmek için bilgisayarlardan ve makinelerden yararlanır. Bir başka deyişle yapay zeka söz konusu robot ya da bilgisayar sistemlerinin insan zekasına özgü davranışları taklit etme yeteneği olarak da tarif edilebilir. Yapay zeka, insana özgü algılama, düşünme ve karar verme gibi zihinsel fonksiyonların robotize sistemlere aktarılmasını amaçlayan araştırma alanıdır.

Günümüzde yapay zekanın hayatımızda dokunmadığı alan yok gibidir.Yapay zeka Teknonolojileri, insan bedeni dışında ekstra bir güce ihtiyaç duyulmasıyla ortaya çıkmıştır. Var olan ürünlere dijital bir zeka ekleyerek varlığını sürdürmektedir. Örneğin telefon ile hizmet aldığımız çağrı merkezlerin büyük bir kısmı yapay zeka Teknolojisi ile hizmet vermektedir. Bilgisayarların sesleri tanıyabilmesi için mikrofon ve ses dijital hale getirilerek frekanslar oluşturulur. Söz konusu frekanslardan harfler ya da kelimeler kavranmaya çalışılarak sayılara dönüştürülür. Böylelikle yapay zeka, sesi tanır, anlar ve cevap verir.

Yapay zekanın günlük hayatımızda kullanım alanlar ise: Siber güvenlik ve savunma sanayi, Sesli asistanlar, Dil çevirileri, Öneri sistemleri, Navigasyon, Sosyal güvenlik, Sağlık hizmetleri, e-Ticaret ve Yardımcı robot uygulamalarını sıralıyabiliriz.

Yapay zekanın etkilerini son yıllarda hayatımızın her alanında görmeye başladık. Telefondan çağrı merkezini aradığımızda yapay zeka bize cevap verir ve bizi ilgili bölüme yönlendirir. Akılı telefonlardan ne istediğimizi sorar verdiğimiz cevaplar ile İnterneten taleplerimize ilgili Navigasyon bilgisi veya ilgili haber portalını görüntüler. Telefonlarınızın İnterneti açık ise her hangi bir ürün ismini 4-5 defa defa telefuz etiğinizde, sonrasında İnterneten gezindiğinizde yapay zeka o ürün ile alakalı reklamları karşınıza çıkarır. Bankacılık sektörü ise binlerce çalışanın yapacağı işlemleri yapay zeka sayesinde gerçekleştiriyor. Bu yüzden Bankalar son yıllarda çok sayıda çalışan işten çıkardığını görüyoruz. Belediyeler yapay zeka sayesinde Mahallelerde yapılan yeni evler ve binalardaki yeni eklemeleri yapay zeka Teknoloji takibi sayesinde haberdar oluyor. Bazı Arabalar ve yük taşımada kulanılan araçlarda şöförsüz araçlarda yapay zeka kulanılıyor. Başta uzakdoğu ülkeleri olmak üzere hizmet sektöründe yapay zekanın kulanıldığı Robotlar çalışmaktadır. Aynı zamanda Sağlık sektöründe vücut analiz ve taramalarda yapay zeka Teknolojisi kulanılır.

Yapay zeka Bilim adamlarını gelecekte korkutsa da şu anda bilinen Teknolojinin en verimli ürünüdür. Yapay zeka büyük firmalarda devlet kurumlarında çok sayıda çalışanın yapacağı işi çok az maliyet ile yapmasından dolayı önümüzdeki dönemde hayatımızın her alanında daha çok karşılacağız. Özelikle Teknolojik Robotlarda ve Araçlarda kulanılan yapay zeka Bilim insanları arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Çünkü yapay zeka kulanılan Araçlarda yapılan kazalar ve hizmet sektöründe kulanılan Robotların bazen talimatlar dışında işlem yapması bazı bilim insanlarını tedirgin ediyor.

Erkan Sarıkaya

Serhat Yaşam Dergisi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

İzmir’de Yerleşime Uygunluk Haritası Oluşturulacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında düzenlenen ve uzmanları buluşturan “İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık …