Yeni Nesil Teknoloji Hayatımıza Yön Veriyor

Son yıllarda hayatımızın her alanında kullandığımız teknoloji artık yaşam koşularımızıda etkilemeye başladı. Teknolojinin değişime uğrattığı önemli alanlardan bir tanesi de toplumsal yapı oldu.

Yeni Nesil kuşakların tercihleri neticesinde giderek bütünleşen iletişim ve teknoloji dijital medya, dijital pazarlama, dijital itibar yönetimi, dijital reklam gibi kavramları hayatımıza dahil etti.

Medya sektörü dijital teknolojinin en çok etkilediği sektörler arasında yer alıyor. İnsanlar haberleri geleneksel yazılı basın yani Gazete ve Dergi yerine anında elindeki telefondan takip ediyor. Medya sektörüde taleplere göre dijital basın ile önemli değişime uğradı.

E Ticaret sektörü yeni nesil teknoloji ile yeni nesil gençler tarafından en çok tercih edilen bir sektör oldu. E Ticaret sektörü pandemi dönemi ile birlikte büyük bir atılım yaptı. Özelikle yemek sektöründe önemli gelişmeler yaşandı.

Küresel büyük haber siteleri veya arama motoru olarak kullandığınız internet siteleri telefonunuz İnternete bağlı iken 5-6 defa bir ürün ismini konuşup tekrar ettiğinizde telefondan interneten dolaşırken veya sosyal medyayı takip ederken daha önce konuştuğunuz ürünün reklamı ile karşılaşırsınız. Bu durum ücretsiz olarak kulandığınız bazı uygulama veya programların aslında reklam olarak sizden faydalandığını farkına varırsınız. Çünkü içinde reklam bulunmayan programların ve uygulamaların aslında sizi dinleyerek istediğiniz ürünün reklamını size gösterip o ürünü almanızı sağlıyor.

Yeni Nesil Teknolojiyi kullanırken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Teknolojiyi biz kullanmalıyız, teknolojinin bizi kullanmasına izin vermemeliyiz.

Erkan Sarıkaya

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …