Ağrı’da 11 yatırım projesinin fizibilite çalışmalarına başlandı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Ağrı Dağı ve çevresindeki turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için hayata geçirmeyi hedeflediği 11 yatırım projesinin fizibilite çalışmalarına başladı.

“Türkiye’nin Zirvesi” olarak bilinen Ağrı Dağı, SERKA’nın hayata geçirmeyi hedeflediği yatırım projeleri ile dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline gelecek. Ajans, küçük ve büyük Ağrı Dağları ile İshak Paşa Sarayı ve Nuh’un Gemisi’nin de içinde bulunduğu geniş bir alanda büyük turizm projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Ajans’ın Fizibilite Destek Programı kapsamında mali destek almaya hak kazanan “Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı ve Fizibiliteleri” projesinin sözleşmesi SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir ile yüklenici firma Webglobal Danışmanlık Şirketi temsilcisi Burçin Erkan tarafından imzalandı. Ağrı’yı en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirecek olan bu proje kapsamında 11 yatırım projesinin fizibilite çalışmaları yapılacak.

Ağrı Dağı ve Çevresi Turizm Master Planı ve Fizibiliteleri” projesi kapsamında fizibilite çalışması yapılacak yer ve alanlar şunlar: Ağrı Dağı'nda kayak tesisi, dağcılık faaliyetleri için uygun yüksekliklerde kamp alanı ve dinlenme tesisleri, Meteor Çukuru ve Nuh'un Gemisi’nin bulunduğu alanlara seyir terası ve sosyal tesislerin kurulması, Nuh'un Gemisi Müzesi, Buz Mağaraları ve Meya Antik Kentinin turizm potansiyelinin tespit edilmesi, İshak Paşa Sarayı ile Ahmed-i Hani Türbesi ve çevresindeki tarihi yapıların turizme kazandırılması, Balık Gölü çevresinde konaklama ve sosyal tesislerinin kurulması ile gölde yapılabilecek sosyal ve sportif aktivitelerin belirlenmesi ve Diyadin Kaplıcalarında turizme yönelik günübirlik jeotermal tesis, konaklama ve sosyal tesislerin kurulması.

Proje kapsamında Ağrı’nın turizm alanındaki mevcut durumu, nüfus ve sosyo-ekonomik yapısı, turizm altyapısı ile kültür, doğa ve tarihi unsurların envanter çalışmaları yapılacak.

Göz Atın

Katılımcı Kentler Projesi Maltepe’de hayata geçiyor

Kamusal alanda iklim odaklı diyalog ortamları yaratmayı hedefleyen Katılımcı Kentler Projesi’nin ilk toplantısı İstanbul Maltepe …

Bir cevap yazın