Ardahan Aşık Şenlik Tüneli’nde ışık görüldü

Türkiye’nin Gürcistan ile ulaşımını sağlayan sınır kapıları arasında yer alan, Çıldır Aktaş Sınır Kapısı yolunun en önemli geçiş noktasında çift tüp olarak inşa edilen Aşık Şenlik Tüneli’nde ışık göründü. Kazı çalışmaları tamamlanan tünelin ışık görme töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ardahan Valisi Hüseyin Öner ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, tünelin bir tüpünün 2 bin 312 metre, diğerinin 2 bin 34 metre uzunluğunda olduğunu aktardı. Tünel sayesinde ağır kış şartlarının yaşandığı Mozeret Geçidi’ndeki keskin viraj ve rampaların ortadan kalkacağını ifade eden Karaismailoğlu, “Üç kıta ve iki büyük deniz havzasının ortasında yer alan ülkemiz, stratejik konumu ve uluslararası ulaşım sistemlerinin kavşak noktasında yer alıyor. Bu denli öneme sahip olan ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son 20 yılda, 1 trilyon 337 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Hükümetlerimiz döneminde, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş kara yolu uzunluğumuz yaklaşık 28 bin 650 kilometreye ulaştı.” dedi.

Ardahan’da bugüne kadar ulaşım ve iletişim yatırımları için 6 milyar 538 milyon liraya yakın yatırım yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“2003’e kadar Ardahan’da hiç bölünmüş yol yoktu. Bugün 131 kilometre bölünmüş yolumuz var. Bitümlü sıcak kaplamalı yolu olmayan Ardahan’a 132 kilometre sıcak asfaltlı yol yaptık. Ardahan’da 280 kilometrelik tek yol yapım ve iyileştirme gerçekleştirdik. 632 metre uzunluğunda 16 köprü inşa ettik. Ardahan’da tutarları 2 milyar 549 milyon lirayı aşan 9 kara yolu projesine devam ediyoruz. 79 kilometrelik Türkiye-Gürcistan Azerbaycan yolunu çift hatlı ve sinyalizasyonlu olarak inşa ettik. Yolumuz 30 Ekim 2017’de hizmete açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demir yolu bağlantısı sağladık. 2021 yılında bu hattan taşınan yük miktarını bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında artırdık.”

        Gürcistan’a kadar yüksek standartlı bir ulaşım sağlanacak

Karaismailoğlu, tünel tamamlanınca Çıldır üzerinden Aktaş Sınır Kapısı ve Gürcistan’a kadar yüksek standartlı bir ulaşımın sağlanacağını vurguladı. Aşık Şenlik Tüneli’nin uluslararası kara yolu hatlarından birine nefes aldıracağını ifade eden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bedeli 659 milyon 320 bin lira olan projemizle güzergah 4 kilometre daha kısalacak. Zamandan 2,2 milyon lira, akaryakıttan da 2,2 milyon lira olmak üzere, bir yılda 4,4 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bununla birlikte bu güzel dağlara salınan karbon miktarı 450 ton daha azalacaktır. Çıldır-Aktaş Yolu ve Aşık Şenlik Tüneli’mizin yapımında görev alan yüklenicisinden mühendisine, işçisinden tedarikçisine kadar, alın ve akıl teri döken, tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Ülkemize imarı için yaptığımız yollar, tıpkı akarsular gibi geçtikleri, gittikleri yerlere canlılık katmaktadır. Bizler ülkemizi bir vücuda, yollarımızı da damarlarımıza benzetiyoruz. Hele hele, kara yollarımız ülkemizin her bir köşesine ulaşan kılcal damarlardır.”

Törenin ardından Ardahan’a geçen Bakan Karaismailoğlu, Valimiz Hüseyin Öner’i makamında ziyaret etti. Bakan Karaismailoğlu ile kent genelindeki karayolları ve ulaştırma yatırımlarını değerlendiren Valimiz, ziyaretleri dolayısıyla Bakan Karaismailoğlu’na teşekkür etti.

        Esnafı ziyaret etti

Bakan Karaismailoğlu Valilik ziyaretinin ardından Kongre caddesinde esnaf ziyaretlerinde bulunarak, işlerini sordu ve hayırlı işler diledi.
        Şehit Aileleri ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar programı

Bakan Karaismailoğlu ve Valimiz daha sonra şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen iftar programına katıldı.

Burada konuşan Bakan Karaismailoğlu, birçok defa top yekun imha edilme planları yapıldığını ama her seferinde milletin bu oyunları bozduğunu hatırlatarak şunları söyledi:  “Vatanımızın her karış toprağı şehitlerin kanıyla yıkanmıştır. Şunu çok iyi bilsinler, bundan sonra da bu ülkenin evlatları vatan için tereddüt etmeden canlarını vermeye hazırlar. İşte görüyorsunuz kısa bir süre önce kahraman ordumuz tarafından başlatılan, ‘Pençe-Kilit’ operasyonu ile Irak’ın kuzeyindeki terör yuvaları bir bir imha ediyoruz. Kahraman güvenlik güçlerimiz sınır ötesi harekatlarla ülkemizin güvenliği için ne gerekiyorsa onu yapıyor. Buradan kahraman ordumuza başarılar diliyor, harekatta şehit olan Mehmetçiklerimize yüce Allah’tan rahmet, yaralı gazilerimize de acil şifalar diliyorum.”

 

Göz Atın

Bursa, Science Expo’ya hazırlanıyor

 Bursa’da bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla 2012 yılında başlayan, pandemi nedeniyle iki yıldır …