Kars İli Turizmde Marka Şehir Oluyor

Kars turizm kenti olması için önemli çalışmalar yapılıyor. Bir çok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kars şehir merkezi,  ilçe ve köylerinde tarihi geçmişinden izler bırakan yapılar ile öne çıkıyor.

Kars sosyal ve kültürel yapısı ile son yıllarda kış turizmi ve başta Ani Harabeleri olmak üzere tarihi yapıları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kars Valiliği ve Kars Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kars Vadisi Projesi kapsamında; Kars Çayı Çevre Düzenleme, Bedesten, Konak, Sokak Sağlıklaştırması, Kars Kalesi Yolu Düzeltilmesi ve Kale Aydınlatılması, Muradiye ve Mazlumağa Hamamları ile Beylerbeyi Sarayı Restorasyonu gibi entegre projelerle, Kars Çayı ıslah edilecek. Ayrıca, şişme savak sistemiyle su seviyesi yükseltilecek ve çevresinde 25 bin metrekarelik peyzaj çalışması, yürüyüş yolları, seyir terası, oturma alanlarıyla bir cazibe merkezi oluşacak. Bin 800 metrekare kapalı alana sahip bedesten içerisinde Kars halkının ve kente gelen yerli ve yabancı misafirlerin yöresel ürünleri satın alabilecekleri dükkanlar, kafe ve lokantadan oluşan ve misafirlere hizmet edecek bir kompleks yer alacak. Proje Kars turizmine önemli katkı sağlayacak. Projenin hayat geçmesiyle birlikte bölgede turizm açısından canlılık kazanacak.

Serhat Kalkınma Ajansı, Sarıkamış’ta bulunan turizm paydaşları ile bir araya geldi. Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi, Sarıkamış Kayak Otelleri Derneği ve Sarıkamış Turizm Derneği ile Sarıkamış turizmi üzerine görüşmeler yapıldı. Sarıkamış’ın mevcut konaklama tesisleri ve kapasiteleri, turizm alanındaki örgütlenmeler, Katerina Av Köşkü, Askeri alanda bulunan tarihi binalar, turizmin İlçe'de 4 mevsime yayılması için yol haritasının oluşturuldu.

Serhat Kalkınma Ajansı öncüşüğünde, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Programlar Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo Ani Arkeolojik Alanı’nı ve Kars kent merkezini gezdirildi. Kars'ın turizmde marka şehir olmasına yönelik yapılan girişimlerde Sarıkamış Kayak Merkezi, tarihi kimliğiile Kars kenti Projesi ile Kars Müzesi'nin mevcut konumu korunarak yenilenmesi çalışmaları için çalışma başlatıldı.

SERKA tarafından, Kars şehir merkezinde Haydar Aliyev Caddesi ve Ani Ören yerinde yapılacak cephe iyileştirmesi ve çevre düzenlemesi çalışmaları için yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Kars Bölgesi tarım ve hayvancılık sektöründe bütüncül ve katma değer yaratacak çalışmaların hayata geçmesi için Serhat Kalkınma Ajansı, FAO yetkilileri, Kafkas Üniversitesi Yetkilileri ve Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri bir araya geldi.

 

 

Göz Atın

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz

Dört farklı noktada öğrencilere sıcak yemek hizmeti sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez gençleri bir …

Bir cevap yazın