Şişli Beldiyesi’nden Çocuklara Özel Pojeler

İstanbul Şişli Belediyesi, Eşitlik Birimi tarafından hazırlanan “Çocuk Hakları Politika Belgesi”, erken dönem çocuk gelişimini destekleyen “Şişli95 Projesi” ve kullanılamayan otobüslerin yenilerek dönüştürüldüğü “Oyun Kitaplığı Otobüsü” (OYUNBÜS) projelerini 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün hemen ertesinde tanıttı.

ÇOCUK HAKLARI POLİTİKA BELGESİ HAZIRLANDI

Projelerin tanıtım toplantısında çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Muammer Keskin, sözlerine ‘1 Haziran Dünya Çocuk Günü’ özelinde Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından hazırlanan “Çocuk Hakları Politika Belgesi”nin duyurusuyla başladı.

Şişli Belediyesi bünyesinde bulunan bütün müdürlüklerin çalışmalarının ve hizmetlerinin bu belgeye uygun olarak hazırlanacağını belirten Keskin, bir diğer önemli proje olan Şişli 95’i başlatmanın da mutluluğunu yaşadıklarının söyledi.

Keskin, Şişli 95 Projesi hakkında şunları aktardı:

“Çocuk hakları politikamızın önemli araçlarından birisi olan, ‘Şişli95 Projesi’ erken çocukluk dönemini kapsayan, eşit ve erişilebilir hizmetler sunmak felsefesi doğrultusunda hazırlanan çok anlamlı bir proje. Bu projede ortağımız Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (BÜPAM) içinde yer alan Bebek95 Erken Çocukluk Birimi.”

Bu projelerin “Bebek Dostu Belediye” olma yolunda geliştirilen politikaların bir parçası olduğunun altını çizen Başkan Keskin, yapılan önemli bir araştırmadan da şu sözlerle bahsetti:

“Yapılan çalışmalar, erken çocukluk dönemine yani ilk 6 yıl çocuk eğitimine yapılan her 1 dolarlık yatırımın, ekonomiye 7 ila 10 dolar arası dönüş sağladığını ortaya koyuyor. Maalesef, ülkemizin ilk üç 3 yaş grubundaki çocuklarının yaklaşık üçte biri yoksulluk içinde. Bizler de bu bilgilerden yola çıkarak, gebelikten itibaren bebekler 36 aylık olana kadar ebeveynlerine rehberlik sağlanmasını hedefleyen bu çalışmaya başladık. Ayrıca ailede sağlıklı beslenme bilincini geliştirmek, annenin ruhsal sağlığını desteklemek, anne-çocuk ilişkisini pekiştirmek de hedeflerimiz arasında.”

BEBEKLER, ‘HOŞ GELDİN BEBEK SEPETLERİ’YLE KARŞILANACAK

Şişli Belediyesi’nin Şişli95 Projesi kapsamında geliştirdiği çalışmalardan birinin de “Hoş Geldin Bebek Sepeti” olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Keskin, şöyle devam etti:

“Belediyemizin 2019-2024 yılı Stratejik Planı’nda yer alan, aynı zamanda seçim vaatlerim arasında da olan ‘Hoş Geldin Bebek Sepetlerimizi’ hayata geçirdiğimizin müjdesini de vermek istiyorum. Yeni doğan bebeklerimiz ve aileleri için “Hayata Hoş geldin Bebek” diyoruz ve çam sakızı çoban armağanı hediye çantamızı ailelerimize ulaştırmaya başlıyoruz.”

OYUN OYNAMAK HER ÇOCUĞUN HAKKI

Şişli Belediyesi’nin çocuklar için geliştirdiği bir diğer önemli proje “Oyun Kitaplığı Otobüsü” kısa adı ile “Oyunbüs” de tanıtıldı.

Oyunbüs, kullanılamayacak durumda olan otobüslerin mimari dönüşümünün yapılarak, 0-8 yaş arası çocukların ve bakım verenlerinin bir arada hizmet aldığı mobil merkezler olarak tasarlandı. Bu alanda çocuklara yaratıcı okuma, masal atölyesi, sanat atölyesi, duyusal oyunlar, ritim atölyesi, doğa atölyesi, mutfak atölyesi gibi etkinlikler yapılması planlıyor.

Göz Atın

İstanbul Caddebostan’da Denizcilik Şenlikleri Nefes Kesti

İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, …