Şişli Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Açıldı

Şişli Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü hizmete açıldı.

Merkez Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İnsan Hakları Fonu programıyla yürütülen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kapsayıcılık” başlıklı proje kapsamında hizmete girdi. Açılışa Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolos Vekili Sylvia Deepen, Amsterdam Belediyesi adına Sabine Gimbrere ve Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu MATRA Program Direktörü Leyla Susan Barlas katıldı.

Şişli Kadın Danışma Merkezi, şiddete maruz kalan kadınların varsa çocuklarıyla birlikte başvurabilecekleri, hem kendileri hem de çocukları için gerekli psikolojik, hukuki ve sosyal desteklere ulaşabilecekleri ya da yönlendirme alabilecekleri bir merkez olarak hizmet verecek. Ayrıca cinsel istismara ve ihmale maruz kalan çocuklar için de destek verilecek. Merkezin hedefleri arasında ise şiddete ilişkin toplumsal farkındalığı artırmak ve şiddetle mücadele mekanizmalarını yaygınlaştırmak için hizmet, yayın, söz ve politika üretilmesi de öncelikli olarak yer alıyor.

Hizmetler tüm kadınları kapsayacak

Merkezde kadınlara yaş, cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi, etnik kökeni, medeni hali, engelli olması, mültecilik ya da göçmenlik durumu, maruz kaldıkları şiddet türü gibi unsurların hiçbiri ayırt edilmeksizin hizmet verilecek. Bir diğer önemli konu ise merkeze başvuran kadınların dil engeline takılmamaları için çok dilli destek verilecek olması. Yani kadınlara, anadillerinde hizmet alabilmeleri için gerektiğinde tercüman desteği sağlanacak. Kadın Danışma Merkezi’nde hizmetler yüz yüze, e-posta ya da telefonla görüşme yoluyla sürdürülecek. Başvuruların kabul edildiği bir ofis, bir görüşme odası, bir çocuk odası ve bir bekleme alanı bulunan merkez, fiziki olarak engelli, yaşlı ve çocuk erişimine uygun olarak tasarlandı.

Göz Atın

Erkan Sarıkaya Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayı, insanlara birbirlerini sevmeyi, saygı göstermeyi ve yardımlaşmayı öğretir. Küslerin barıştığı bu bayramda mutluluk …

Bir cevap yazın